Aktualności

Hit miesiąca w Muzycznej Owczarni

Już w najbliższy piątek i sobotę na scenie w Muzycznej Owczarni wystąpią: WOJCIECH KAROLAK - organy Hammonda, MAREK NAPIÓRKOWSKI - gitara oraz ADAM CZERWIŃSKI - perkusja. Serdecznie zapraszamy.

Wojciech Karolak – pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się od współpracy z Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz Krzysztofem Komedą.

W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków „Jazz Forum” został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda.

W latach 90. współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była „Konopielka” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie „Ryś” w roli Boogiewoogiewicza.

Marek Napiórkowski – gitarzysta, aranżer, kompozytor, artysta, który lubi zaskakiwać, eksperymentować formą. Muzycznie nienasycony, na scenie potrafi jawić się jako człowiek o wybitnie lirycznej duszy, by za moment ukazać latynoski temperament.

Nagrał ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami. Współpracował z takimi artystami jak m.in.: Patem Methenym, Richardem Boną, Mino Cinelu, Gregoirem Maretem, Sugarem Blue (The Rolling Stones), Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Dhaferem Youssefem, Adamem Holzmanem, Klausem Doldingerem (Passport), Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Ścierańskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim i innymi.

Wielokrotnie brał udział w projektach Anny Marii Jopek (albumy oraz koncerty), także z udziałem gwiazd światowego jazzu takich jak Pat Metheny, Christian McBride, Manu Katche, Richard Bona, Mino Cinelu czy Dhafer Youssef. Wydał dwa autorskie albumy (w katalogu Universal Music Polska); obie płyty nominowane były do Nagród Muzycznych Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku. 6 czerwca 2005 roku ukazał się album NAP, na którym znalazły się jego własne kompozycje. Gościnnie wystąpili m.in. Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek i Henryk Miśkiewicz. 1 lipca 2007 roku ukazał się akustyczny album „Wolno” z udziałem Anny Marii Jopek, Mino Cinelu, Gregoire Mareta (harmonijka), Roberta Majewskiego, Michała Tokaja, Roberta Kubiszyna i Michała Miśkiewicza. Album osiągnął status Złotej Płyty.

Napiórkowski obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z Anną Marią Jopek, Krzysztofem Ścierańskim, Henrykiem Miśkiewiczem Full Drive, Dorotą Miśkiewicz, Funky Groove i własnym kwartetem. Jest współproducentem płyt Doroty Miśkiewicz.

Adam Czerwiński – perkusista, aranżer, kompozytor - najbardziej znany ze współpracy z Jarosławem Śmietaną, która trwa do dnia dzisiejszego. Muzycy zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, miedzy innymi „Phone Consultations”, „Autumn Suite” czy „Polish Standards”. Współpracował również takimi muzykami jak z Lee Konitz, Eddie Henderson, Larry Koonse, Harvie Swartz, Cameron Brown, Jean Paul Bourelly, Bennie Wallace czy James Newton. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii oraz w tak egzotycznych miejscach jak Liban, Egipt, Dubaj, Kuwejt czy Albania.

Adam jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu „Jazz w Lesie” którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. Festiwal istnieje już czternaście lat, podczas których wystąpiła tam cała czołówka polskiego jazzu oraz wiele gwiazd zagranicznych. W tej chwili jest to jeden z wiodących Festiwali w Polsce. Ostatnie lata, to okres współpracy z wybitną gwiazdą, znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Adam uczestniczy w kilku projektach kierowanych przez tego wirtuoza. Są to „Nigel Kennedy and Friends”, „Bach Meets Miles Davies”, „Autumn Suite” i „The Jimi Hendrix Experience”. Artyści koncertowali w takich miejscach jak: Grosse Freiheit w Hamburgu, Columbiahalle w Berlinie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, Ronnie Scott’s oraz Royal Albert Hall w Londynie.

źródło: http://jazzforum.com.pl/main/news/karolak-napiorkowski-czerwiski-w-jazz-cafe1

Aktualny numer

Dołącz do nas