Aktualności

Za nami III Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie i Snowboardzie!

W miniony weekend, na stokach Areny Narciarskiej Jaworki, odbyły się III już Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie i Snowboardzie. Najlepsi, jak przed rokiem, okazali się strażacy z OSP z Zębu.Nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny"----------------- >
W zawodach wzięło udział prawie 300 druhów i druhen z całej Polski, którzy przybyli do Jaworek, by rywalizować, zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych. Tytuł obronili druhowie z OSP Ząb, którzy zwyciężyli w pięknym stylu. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się strażacy z OSP Bukowina Tatrzańska i OSP Ustrzyki Górne.

W zawodach na stoku Areny Narciarskiej Jaworki - Homole przygotowanych przez dh Dariusza Tokarskiego i jego ojca Zbigniewa, wzięli udział strażacy ochotnicy z całej Polski - z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, śląskiego i oczywiście z naszego, małopolskiego.

Niezwykle widowiskowa impreza sportowa, która już się wpisała na stałe do kalendarza małopolskich imprez przyniosła wiele emocji, a to za sprawą konkurencji, które przygotowali organizatorzy. Są to jedyne w kraju zawody tego typu dla strażaków ochotników, ponieważ podczas dwóch dni sportowych zmagań wszyscy zawodnicy pokonywali trasę slalomu w bojowym ubraniu i hełmie strażackim, co jest znakiem rozpoznawczym tej imprezy.

- W pierwszym dniu odbyły się indywidualne mistrzostwa w slalomie gigancie. Drugi dzień to rywalizacja drużynowa - „Strażacki Slalom Gigant”, podczas którego czterech zjeżdżających na nartach i wspólnie trzymających wąż strażacki zawodników, musiało pokonać trasę slalomu. Nowością w tej edycji była "hopka" zrobiona na początkowym odcinku. Na końcowym odcinku czekało druhów przeniesienie kilkumetrowej drabiny ok. 12 m. w górę trasy. Zadanie to wcale nie było tak łatwe, jak mogło się wydawać - relacjonuje Zbigniew Tokarski, jeden z organizatorów mistrzostw. - Podkreślić należy, że rozgrywane, w tak nietypowy sposób nie tylko w kraju, ale również za granicą, zawody w slalomie narciarskim są jedynymi w Polsce mistrzostwami dla strażaków ochotników - dodaje.

III Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie i Snowboardzie odbyły się pod honorowym patronatem wojewody małopolskiego Jerzego Millera, marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy oraz po raz pierwszy prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka, co nadało rangi tym zawodom.

Zawody uroczyście otworzył poseł na Sejm RP Edward Siarka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce. Zanim jednak zmagania narciarskie się rozpoczęły, minutą ciszy uczczono zmarłego dzień wcześniej byłego komendanta OSP Milik. Biorący udział w zawodach kapelan strażaków z OSP Ptaszkowa ks. Bogusław Sobusiak odmówił modlitwę za wszystkich przybyłych i w intencji zawodów. Organizator Dariusz Tokarski złożył meldunek prezesowi Edwardowi Siarce o gotowości do zawodów.

Dodatkowymi atrakcjami były przejazdy po trasie slalomu Wojciecha Lassaka - honorowego naczelnika OSP Ząb w dawnym góralskim stroju strażackim, Marka Sukty z OSP Kobielnik z flagą związkową OSP RP, olimpijczyka Mateusza Ligockiego ze zniczem olimpijskim z Turynu oraz na zakończenie mistrzostw, pokaz jazdy na nartach i ubiorze w stylu retro przez druhów z OSP Ząb.

Na zakończeniu przygrywała kapela „Jaworczanie” z Jaworek. Z inicjatywy Dariusza Tokarskiego podczas zawodów odbyła się zbiórka datków przez druhów z OSP Bukowina Tatrzańska na finansowe wsparcie dla ich kolegi strażaka 24 - letniego Staszka Budza, który uległ wypadkowi.

Podczas Mistrzostw nie zabrakło gości - specjalnie na zawody do Jaworek przybyli poseł na Sejm RP Edward Siarka - prezes ZOW ZOSP RP w Małopolsce, Wiesław Golański - zastępca dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOSP RP, płk. Andrzej Zając, mł. bryg. Tomasz Ostrowski - komendant powiatowy PSP Ostróda, Roman Ciężadlik - prezes OSP Ząb, Dariusz Kotas - prezes OSP Mysłowice - Dziećkowice, Wojciech Lassak - honorowy naczelnik OSP Ząb, Łucja Rak z Zarządu Miejsko-Gminnego OSP Szczawnica.

Organizatorami dwudniowych III Ogólnopolskich Mistrzostw Strażaków OSP w Narciarstwie i Snowboardzie byli Dariusz i Zbigniew Tokarscy ze Szkółki Narciarskiej TOK - BIKE Szczawnica, a współorganizatorami Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego oraz Krzysztof Mańkowski - Grupa THERMALEO Sp. z o.o. / Uzdrowisko Szczawnica. Podczas zawodów do konkurencji drużynowej zawodnicy użyli węży strażackich firmy „Bogdan Gil”. Właściciele wyciągu Arena Jaworki - Homole doskonale przygotowali trasę slalomu. Posiłek dla strażaków m. in. zagwarantował producent wędlin Firma „Janas” z Nowego Targu. Sędzią głównym był Lucjan Malinowski, a przebieg zawodów komentował Jacek Śliwiński.

- Wszystkim druhom, przybyłym gościom, właścicielom stoku, którzy nam bardzo pomogli w przeprowadzeniu zawodów, sponsorom, druhom z OSP Ząb i OSP Jaworki niezwykle pomocnym przy obsłudze sędziowskiej i technicznej serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok na kolejne już IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie i Snowboardzie. Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję letniej Olimpiady Sportowo-Pożarniczej Strażaków OSP, która jest także pełna atrakcji - mówi Dariusz Tokarski.

Wyniki:

Slalom Gigant - zawody indywidualne (wystartowało 252 zawodników):

Narty - druhowie:
1. Przemysław Kasprzak - Jaworki
2. Grzegorz Chowaniec - Bukowina Tatrzańska
3. Łukasz Brożek - Konieczkowa
4. Tomasz Krzyśko - Jaworki
5. Patryk - Machaj - Jabłonka
6. Marcin Zawadzki - Wielopole-Rybnik
7. Daniel Waligóra - Jaworki
8. Maciej Galica - Bukowina Tatrzańska
9. Krystian Węglarz - Jaworki
10. Andrzej Leśniakiewicz - Krościenko

Narty - druhny:
1. Kinga Chlipała - Szczawa
2. Agata Stasik - Bukowina Tatrzańska
3. Kinga Pięciak - OSP Niebylec
4. Natalia Michalik - Ptaszkowa
5. Monika Filipiak - Jurków
6. Anna Twardosz - Kobielnik
7. Karolina Świderska - Ustrzyki Górne
8. Edyta Bogdan - Kryg
9. Małgorzata Mika - Kryg
10. Jolanta Kiełbasa - Ptaszkowa

Snowboard - druhowie:
1. Piotr Kluś - Ząb
2. Paweł Madej - Ząb
3. Michał Stachura - Białka Tatrzańska
4. Tomasz Bobak - Ząb
5. Wojciech Sandrzyk - Jabłonka
6. Łukasz Łętowski - Białka Tatrzańska
7. Damian Pawlus - Milówka
8. Adam Pietruszka - Jazowsko
9. Tomasz Wąchała - Kamienica
10. Kamil Ossak - Skawina 1

Strażacki Slalom Gigant (zgłosiło się 50 drużyn):

Narty - druhowie:
1. OSP Ząb - woj. małopolskie
2. OSP Bukowina Tatrzańska - woj. małopolskie
3. OSP Ustrzyki Górne - woj. podkarpackie
4. OSP Jaworki - woj. małopolskie
5. OSP Ptaszkowa - woj. małopolskie
6. OSP Wielopole-Rybnik - woj. śląskie
7. OSP Ciche Górne 1 - woj. małopolskie
8. OSP Szczawnica - woj. małopolskie
9. OSP Nowe Bystre - woj. małopolskie
10. OSP Stasikówka - woj. małopolskie

Narty Mix (drużyny mieszane - 5 zespołów):
1. OSP Bukowina Tatrzańska - woj. małopolskie
2. OSP Ptaszkowa - woj. małopolskie
3. OSP Jurków - woj. małopolskie

Narty - druhny:
1. OSP Kobielnik - woj. małopolskie

Snowboard:
1. OSP Ząb - woj. małopolskie

Nagroda dla najmłodszej zawodniczki - dh Karolina Pyzik - OSP Staszkówka,
Nagroda dla najdalej położonej drużyny - OSP Ostróda - Miasto i Gmina OSP Ostróda woj. warmińsko-mazurskie.
źródło: www.goral.info.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas