Aktualności

Nigel Kennedy w Muzycznej Owczarni!

Zapraszamy Państwa do Muzycznej Owczarni na koncerty prawdziwego wirtuoza skrzypiec, Nigela Kennediego. Anglik ma zakontraktowane w tym tygodniu aż cztery koncerty w tej kolebce muzycznej naszego regionu.24 LUTEGO wtorek
25 LUTEGO środa
27 LUTEGO piątek
28 LUTEGO sobota

Nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny"----------------- >

Nigel Kennedy – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.

Drogę do kariery utorowały Kennedyemu w dużej mierze wspólne koncerty ze skrzypkiem Stephane Grappellim oraz wykreowanie wizerunku wirtuoza-punka. W 1989 wydał w wytwórni EMI Cztery pory roku Antoniego Vivaldiego. W ciągu 6 miesięcy sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy albumu.

Nigel Kennedy jest uznawany za wirtuoza skrzypiec. Wykonuje utwory Bacha i Vivaldiego, również Hendriksa, czy The Doors. Gra na XVIII-wiecznych skrzypcach Guarneri del Gesu oraz Stradivariusie (Dorothy Jeffries zapisała mu je w testamencie z adnotacją, iż po zakończeniu kariery Nigel przekaże je innemu młodemu i utalentowanemu skrzypkowi).

Niekonwencjonalne zachowanie na scenie – częste granie plecami do publiczności, transowe przytupywanie, popijanie piwa z puszki, opowiadanie dowcipów – i postpunkowy styl bycia artysty są głównymi wyznacznikami jego oryginalności scenicznej.

Nigel Kennedy jest obecnie gościnnym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, w której często koncertuje, a w 2002 objął kierownictwo artystyczne Polskiej Orkiestry Kameralne.

W roku 2003 nagrał z krakowskim zespołem Kroke płytę East Meets East. Można go spotkać w krakowskich klubach jazzowych, w których często spontanicznie gra improwizowane jam sessions. Również w czasie koncertów towarzyszą mu polscy muzycy – najczęściej polski pianista jazzowy Piotr Wyleżoł oraz Adam Kowalewski (bas), Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne) i Tomasz Grzegorski (saksofon).

Nigel Kennedy jest kibicem Cracovii (klubem najbliższym jego sercu pozostaje jednak Aston Villa). Swój wolny czas spędza albo w swojej brytyjskiej posiadłości w Malvern w hrabstwie Worcestershire, albo w mieszkaniu przy ul. Floriańskiej w Krakowie. Jego żoną jest Polka, Agnieszka. Jest prezesem honorowym stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach. Regularnie też gra tam koncerty.

Aktualny numer

Dołącz do nas