Aktualności

Warsztaty regionalne w kinie Pieniny!

18 marca, w ramach warsztatów regionalnych w sali kinoteatru Pieniny w Szczawnicy, wystąpią Szkolny Zespół Ludowy "Szczawiniacy" ze Zgierza oraz Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n.D. Początek o godzinie 19.30. Serdecznie zapraszamy.
Kup nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny" ------------------>
SZCZAWINIACY - opis zespołu


Szkolny Zespół Ludowy „Szczawiniacy” powstał 10 lat temu z inicjatywy nauczycieli gimnazjum, będących jednocześnie członkami OR TUL w Zgierzu z siedzibą w Szczawinie. W skład Zespołu wchodzą przede wszystkim uczniowie gimnazjum, które swoim obwodem obejmuje 26 miejscowości. Członkami Zespołu są więc młodzi tancerze nie tylko ze Szczawina. Zespół od początku, a więc od 2001 r. prowadzą: Eulalia Rutkowska - instruktor choreografii i Urszula Cłapińska - kierownik muzyczny. W ciągu 10 lat istnienia, skład Zespołu ulegał wielokrotnym zmianom z uwagi na stosunkowo krótki okres nauki w gimnazjum. Co roku, po zakończeniu 3-letniego cyklu kształcenia w gimnazjum, absolwenci rozpoczynają naukę w szkołach średnich. Trudności w pogodzeniu nowych obowiązków z koniecznością odbywania systematycznych prób oraz uczestniczenia w występach powodują, że każdego roku z Zespołu odchodzi znaczna część jego członków. Rozszerzenie naboru nowych członków Zespołu o uczniów szkoły podstawowej, umożliwia zastępowanie odchodzących uczniów nowymi i nieprzerwane trwanie Zespołu.

„Szczawiniacy” prezentują przede wszystkim tańce regionu Łęczycy i Łowicza, ale w repertuarze posiadają także poloneza, krakowiaka, czardasza oraz taniec dworski. Zespół „Szczawiniacy” prezentuje program artystyczny w oryginalnych, kolorowych strojach regionalnych, co stanowi formę upowszechniania kultury i tradycji regionu. Występy Zespołu urozmaicają wiele uroczystości szkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych (dożynki gminne i powiatowe, obchody Dnia Dziecka, festyny, Warszawskie Święto Chleba). Do znaczących występów Zespołu należy zaliczyć także: występy podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Łodzi, podczas otwarcia firmy Masterlink k/Zgierza, podczas „Jarmarku Łowickiego” i „Jarmarku Łódzkiego” czy Dni Zgierza. Zespół „Szczawiniacy” uczestniczy w wielu konkursach i przeglądach zespołów tanecznych i śpiewaczych na terenie województwa łódzkiego (Aleksandrów Łódzki, Stryków, Głowno) nierzadko odnosząc znaczące sukcesy. Ośmiokrotnie występował na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji „Święta Chleba”, na zaproszenie Dyrektora CBR i Prezesa OK TUL w Warszawie, reprezentował szkołę na festiwalach zespołów folklorystycznych za granicą: trzykrotnie na Łotwie, dwukrotnie na Litwie, oraz na Węgrzech. Warto zaznaczyć, że przez wiele lat był to jedyny Zespół tego typu w gminie Zgierz.

Próby Zespołu odbywają się regularnie od dziesięciu lat w formie zajęć pozalekcyjnych. To sposób na alternatywną formę spędzania przez młodzież szkolną wolnego czasu, poznawanie i utrwalanie przeszłości kulturowej regionu, a także na promocję szkoły i gminy na szerokim forum.


PIENINY - opis zespołu


Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIENINY” powstał w 1953 roku przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny” w Krościenku n/D. W ciągu 52 lat swojej działalności Zespół ma na koncie liczne występy na krajowych i zagranicznych scenach m.in. w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, na Węgrzech i we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech, zespół dał 45 – minutowy koncert papieżowi Janowi Pawłowi II w jego Letniej Rezydencji.

Autentyczny pieniński folklor, jaki zespół prezentuje na scenie sprawia, że w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach otrzymuje wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych osiągnięć w 52 – letniej działalności zaliczyć trzeba:
– Złota Odznaka – za zasługi dla województwa nowosądeckiego,
– Nagroda im. Oskara Kolberga (1992 r.)
– dwukrotnie „Brązowa Ciupaga” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem,
– Główna nagroda „Taneczny Krąg” na ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie (1987 r.)
– „Złoty i Srebrny Smok” na Przeglądach Regionalnych Zespołów Cepeliowskich w Krakowie,
– „Srebrne Żywieckie Serce” podczas Festiwalu Górali polskich w Żywcu (1999r.)
– dwa razy „Ciupaga Bacowska”, trzy razy „Ciupaga Juhaska” na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej (1999 – 2003 r. )

Repertuar tańców jest tak różnorodny jak region pieniński. Taniec i śpiew połączony z młodzieńczą fantazją daje niepowtarzalny wizerunek zespołu. Obecnie zespół liczy 60-ciu członków, którym podczas koncertu przygrywa pięcioosobowa kapela góralska. Funkcję instruktora zespołu pełni społecznie od 1992 roku p. Robert Majerczak, należący do zespołu od 1983 roku, który podczas swojej pracy instruktorskiej otrzymał indywidualne nagrody instruktorskie w latach 2000 i 2001 na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.źródła:

http://www.kroscienko-nad-dunajcem.pl/
http://www.gmina.zgierz.pl/

Aktualny numer

Dołącz do nas