Aktualności

Repertuar kina Pieniny (20-26 marca)

Animacyjna komedia "Fru!" oraz dramat Małgorzaty Szumowskiej "Body / Ciało" to propozycje kina Pieniny na drugą część marca. Sprawdź recenzje obydwu filmów!Kup nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny" ------------------>

"Body/Ciało"

Czas trwania: 90 min
Gatunek: dramat
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Dystrybutor: Kino Świat International
Premiery kinowe: Polska 06 marzec 2015, Świat 09 luty 2015
Opis Filmu: "Body/Ciało", to dramat w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, odpowiedzialnej za powstanie produkcji "Sponsoring" i "W imię...". W rolach głównych Janusz Gajos oraz Maja Ostaszewska.

Recenzja:

Ciało i cielesność zdają się stanowić klucz do twórczości Małgorzaty Szumowskiej. Odgrywało ono ważną rolę w "Sponsoringu" oraz w "W imię...". W "Body/Ciało", całkiem niespodziewanie, Szumowska nadaje swojej opowieści znacznie lżejszy ton, okraszając dramat czarnym humorem. Ryzykownym decyzjom sekundują bezbłędni Janusz Gajos i Maja Ostaszewska, obserwowani przychylnym okiem kamery Michała Englerta. Jednym słowem: sukces!

Pierwsze sceny "Body/Ciała" ukazują ponure obrazki znad Wisły przez świtem. Gęsty las prawobrzeżnej Warszawy skąpany jest w półmroku, widoczne są jedynie malownicze strugi jasnego światła przebijające przez korony drzew. W tych okolicznościach znalezione zostaje ciało samobójcy. Na miejscu zjawia się zmęczony prokurator (Gajos), wydający obecnym na miejscu technikom pierwsze polecenia. Kolejny trup, kolejny las, kolejna sprawa. Rutyna zdaje się przytłaczać zaawansowanego wiekiem człowieka, ale jednocześnie stanowi jedyną odskocznię od trudnej sytuacji w domu. Po śmierci żony, jego córka Olga (Justyna Suwała) zmaga się z własnymi problemami. Cierpi na zaburzenia odżywiania, na zmianę głodzi się i po nocach obżera. Za swój stan obwinia wyłącznie ojca. W niedoli trafia na zajęcia z terapeutką Anną (Ostaszewska), której nieortodoksyjne metody leczenia wzbudzają pewne kontrowersje. Kiedy kobieta nie zajmuje się pracą z nastoletnimi anorektyczkami i bulimiczkami, porozumiewa się ze zmarłymi jako medium. Konserwatywnie usposobiony ojciec Olgi nie traktuje Anny poważnie, dlatego też nie spodziewa się, że pomoc może nadejść właśnie z tej strony.

Szumowskiej udała się rzecz w gruncie rzeczy bezprecedensowa. Stworzyła film głęboko zakorzeniony w polskiej rzeczywistości, a równocześnie doskonale rozumiany przez międzynarodową widownię. W narrację wplotła nasze narodowe kontrowersje, jak aborcja czy stosunek do kościoła, ale też ważkie kwestie społeczne, jak alkoholizm czy korupcja. Wydaje się jednak, że nie planuje tym razem wkładać kija w mrowisko. Umiejętnie bawi się za to wybranymi przez siebie tematami, eksplorując dramatyzm sytuacji, ale ubarwiając go dodatkowo elementami komicznymi. To rzadkie pomieszanie gatunków, hybryda znana przykładowo kinu skandynawskiemu czy hiszpańskiemu, ale w Polsce - niestety - nie eksploatowana. Podczas gdy większość rodzimych twórców zatrzymała się w miejscu zadomowiona w swoich ulubionych gatunkach, Szumowska wciąż poszukuje i bada, eksploruje nieznane terytorium. Odświeżająca to i intrygująca metoda. Reżyserka dryfuje w dobrym kierunku, jej styl ewidentnie ewoluuje. Filmem "Body/Ciało" nawiązuje Szumowska nić porozumienia z widzami i krytykami, podobnie jak w ostatniej, oczyszczającej scenie robią to jej bohaterowie.


"Fru!"

Czas trwania: 90 min
Gatunek: animacja, przygodowy, familijny
Reżyseria: Christian De Vita
Dystrybutor: Kino Świat International
Premiery kinowe: Polska 06 marzec 2015, Świat 11 październik 2014
Opis Filmu: "Fru!" (2014) to animacja pełna przygód, której reżyserem jest debiutujący w tej roli Christian De Vita (pracujący przy powstaniu filmów "Fantastyczny Pan Lis" oraz "Grand Budapest Hotel"). Głównym postaciom głosu użyczą m.in. Dakota Fanning, Seth Green oraz Christine Baranski.

Recenzja:

Odlotowe "Fru!" to obecnie najpopularniejsza i najchętniej oglądana animacja w Polsce! Film, w którego dubbingu świeżo upierzeni debiutanci – Paweł Domagała i Maja Bohosiewicz idą dziób w dziób z gwiazdami polskich wersji językowych hitów "Krainy Lodu", "Madagaskaru" i "Muppetów" – Anną Cieślak, Jarosławem Boberkiem i Katarzyną Kwiatkowską, zanotował awans w TOP 10 krajowego box office, frunąc z miejsca siódmego na wysoką czwartą lokatę i pierwsze miejsce wśród obecnych na ekranach filmów animowanych.

Ciesząc się z przekroczenia pułapu 100 000 widzów, prezentujemy „Rozwiń skrzydła” – piosenkę-balladę z filmu „Fru!”. Ciepło przyjęty przez małych i dużych widzów utwór zaśpiewała utalentowana wokalistka Justyna Kuśmierczyk, której głos można było niedawno usłyszeć w kinowym przeboju „Siedmiu Krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę” i która znana jest z wielu projektów hiphopowych (wśród artystów, z którymi współpracowała, znaleźli się między innymi raperzy 2sty, Młody M, HuczuHucz, Tusz Na Rękach i Młodziak).

źródła:

www.film.wp.pl
www.stopklatka.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas