Aktualności

Krótka lekcja z historii w łapszańskim gimnazjum

4 marca w łapszańskim gimnazjum uczniowie mięli okazję do poznania najważniejszych faktów z historii XX wieku. Tematem przewodnim byli tzw. "Żołnierze Wyklęci".

Kup nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny" ------------------>
„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim.


W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD.

Nazwani zostali wyklętymi w sowieckich dokumentach i tak o nich mówili, żeby zostali znienawidzeni przez Polaków. Nie jest to dla nich obraźliwe wręcz przeciwnie jest to powód do dumy Jest to coś co należy się tylko Im…

W dniu 4 marca 2015r. młodzież gimnazjalna wysłuchała krótkiej prezentacji dotyczącej historii„ Żołnierzy Wyklętych” oraz zapoznała się też z dziejami powojennymi w regionie Spisza i Podhala. Prezentację przygotowali uczniowie: Mateusz Sulir i Jakub Ryś.


autor: pieniny.info

Aktualny numer

Dołącz do nas