Aktualności

Bieg do źródeł w Szczawnicy - biegniemy dla Wojtka!

29 sierpnia, w ostatnią sobotę wakacji odbędzie się w Szczawnicy niesamowite wydarzenie – bieg nocny o wdzięcznej nazwie „Bieg do źródeł”.


Zamów nowy numer magazynu -------------------------->
Buy the new issue of magazine--------------------------->
Będzie to pierwsza edycja tego rodzaju przygody, ale organizatorzy mają nadzieję, że odbije się ona echem wśród wszystkich miłośników sportu i wydarzenie to na trwałe wpisze się w kalendarz biegów górskich. Rozpoczęcie będzie miało miejsce późnym wieczorem, stąd nazwa „Bieg nocny”. Każdy z uczestników z latarkami czołowymi, które będą rozświetlać im trudną, górską drogę, pobiegnie wybraną przez siebie trasą do źródeł, bo między innymi z nich słynie ten piękny zakątek Pienin- perełka wśród uzdrowisk- Szczawnica. Partnerem strategicznym biegów jest Uzdrowisko Szczawnica, a całe wydarzenie odbywać się będzie w Parku Górnym, w okolicach Dworku Gościnnego - budynku z niezapomnianą historią, obiektem szczawnickim, który kojarzy się nie tylko z okazałością i nowoczesnością, ale przede wszystkim z miejscem spotkań ludzi z pasją i oryginalną osobowością, ludzi znanych, mądrych i utalentowanych. Dla takich właśnie ludzi przeznaczony jest Bieg do źródeł.

Dorośli uczestnicy mają do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich, odpowiednia raczej dla doświadczonych biegaczy górskich, wynosi 14 km. Start przy Dworku Gościnnym, następnie bieg przez Plac Dietla, ul. Języki, szlak pod Bryjarką, schronisko pod Bereśnikiem, Dzwonkówkę, Przysłop , Sewerynówkę, ul. Bereśnik, Park Zdrojowy, i meta przy Dworku Gościnnym. Najwyższy punkt trasy wynosi 804 m, n.p.m.

Kolejna trasa do wyboru to trasa widokowa o długości 6 km. Jest to odcinek dla mniej doświadczonych biegaczy, uczestników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, ale nie są pozbawieni pasji i wiary w swoje możliwości. Start przy Dworku Gościnnym, następnie bieg przez pl. Dietla, ulicę Języki, Bryjarkę, schronisko pod Bereśnikiem, ul. Bereśnik, park Zdrojowy i finisz przy Dworku Gościnnym. Najwyższy punkt trasy to 696 m. n.p.m.

Dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej zaplanowano trasę trialową na dystansie dwóch kilometrów, a dla dzieci ze szkół podstawowych na dystansie jednego kilometra lub pięciuset metrów. Udział w biegu mogą brać także przedszkolaki, a także jeszcze młodsi zawodnicy pod opieką rodziców. Dla nich do pokonania przygotowano stumetrowy odcinek.


Bieg do źródeł to nie tylko rozwijanie swoich zainteresowań i przezwyciężanie trudności. To także pomoc niepełnosprawnemu chłopczykowi Wojtusiowi, pogodnemu i, mimo sporych przeciwności losu, jakie napotkał na swojej drodze, szczęśliwemu dziecku. Wojtuś ma pięć lat, zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce i znaczny niedosłuch. Wymaga intensywnej rehabilitacji, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne oraz specjalistycznych sprzętów. Część wpisowego, opłaconego przez każdego uczestnika biegów, przekazana zostanie na subkonto Wojtusia w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Dodatkowo w „Dworku Gościnnym” będzie umieszczona skarbona stacjonarna, do której każdy z uczestników lub kibiców będzie mógł wrzucić datek dla Wojtusia. Uczestnicy biegu pokonując nocą trudne górskie trasy, rozświetlają ciemność swoimi latareczkami, symbolizując tym samym światełko nadziei dane choremu chłopczykowi na to, że kiedyś być może pobiegnie z nimi.
To nie będzie zwykły bieg, ale wydarzenie pełne metafor, pasji i serca, dla ludzi, którzy chcą pomagać, nie boją się wyzwań i ofiarowania cząstki siebie drugiemu człowiekowi.


Biuro zawodów oraz całą imprez odbędzie się w Dworku Gościnnym .

Program

Godz. 9.00 – 20.00 –praca Biura Zawodów, wydawanie pakietów biegu.
Godz 17.00 – Start najmłodszych kategorii
Godz 18.00 – Start szkoły podstawowe
Godz 19.00 – Start gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne
Godz. 20.00 – Start biegu 6 km
Godz. 21.00 – start biegu nocnego
Godz. 22.00 – spodziewany czas zwycięzcy
Godz. 22.15 – udekorowanie zwycięzców, zakończenie
Godz. 23.00 – limit czasu

źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas