Aktualności

Koncert Golec uOrkiestra zakończył tegoroczny sezon turystyczny na Dunajcu

Tegoroczne zakończenie spływu przełomem Dunajca i otwarcie nowego parkingu w Szczawnicy uświetnił występ znanego zespołu z Milówki - Golec uOrkiestry. W spływie tratwami wzięło udział ponad stu zaproszonych gości.

KUP MAGAZYN PIENINY ------------------------------------------------>

Impreza rozpoczęła się w Sromowcach Kątach, gdzie łodziami flisackimi przyozdobionymi w girlandy goście zaproszeni przez burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgodę i Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich spłynęli przełomem Dunajca do Szczawnicy.

Niedzielny spływ odbiegał nieco od tradycyjnej formuły spływu przełomem, za sprawą wystroju łodzi, kompletnego ubioru góralskiego flisaków przewoźników i przystanków na trasie do Szczawnicy. Wyjątkowości wydarzeniu dodały też salwy armatnie z "wiwatówki", historycznej armatki Bractwa Kurkowego z Krakowa, które wzięło udział w spływie i otwarciu parkingu w Pieninach oraz gra kapeli Białopotocanie wraz z Przyjaciółmi i śpiew flisackiego chóru.

Na trasie od Sromowiec do Szczawnicy goście dwa razy schodzili z flisackich tratw. Najpierw w Sromowcach Niżnych pod Trzema Koronami obejrzeli występ dziecięcych zespołów: Małych Flisaków ze Sromowiec Niżnych, którego opiekunami są Marek Piątek i Artur Majerczak oraz zespołu Sromowianie ze Sromowiec Wyżnych prowadzonego przez Artura Majerczaka i Jadwigę Kobylarczyk. Oba zespoły działają przy Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach i zrzeszają uczniów szkół podstawowych z tych miejscowości. Po raz drugi uczestnicy spływu opuścili łodzie udając się do Leśnicy, by obejrzeć rozbudowaną Chatę Pieniny na Słowacji, w mieście partnerskim wspólnie realizowanego projektu „Wzrost atrakcyjności turystycznej Szczawnicy i Leśnicy” miejscowości pogranicza polsko – słowackiego” w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Program Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. W ramach projektu w Szczawnicy wybudowany został uroczyście otwierany parking.

Na miejscu, na nowym obiekcie parkingowym w Pieninach, symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia parkingu dokonał włodarz Szczawnicy w towarzystwie konsula Węgier Sandora Nedeckiego, przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusława Waksmundzkiego, Jano Gondka wójta gminy Leśnica oraz Kazimierza Zachwiei przewodniczącego rady miejskiej.

- Cieszę się, że mogliśmy się tutaj wszyscy dzisiaj spotkać, na tym parkingu, który wydawało się w kilku momentach, że nie zostanie zrealizowany. Chciałbym podziękować wszystkim tym instytucjom i osobom, które przyczyniły się do tego, że ten parking został zrealizowany w tym roku. Dziękuję firmie Scanpol z Piwnicznej, która będzie z nami współpracować przez najbliższe kilkanaście lat, przystąpiła do przetargu i będzie ten parking prowadzić. Ogromne podziękowanie kieruję też do wykonawcy, do firmy Wikar, dzięki której udało nam się zrealizować zadanie w pół roku - podkreślał burmistrz. W swoich słowach zaznaczył, ze część parkingu widoczna od Krościenka i przełomu Dunajca ma nawiązywać do starej koncepcji szczawnickiej bramy witającej turystów i gości przyjeżdżających do Szczawnicy. Cześć handlowo - gastronomiczna ma być zachętą, aby do Szczawnicy jechać, zagościć na dłużej i skorzystać z jej oferty.

Na zakończenie zagrała Golec uOrkiestra. W dwugodzinnym koncercie publiczność bawiła się przy ich największych przebojach. Atrakcją wieczoru była gra Golców na starych instrumentach m.in. dudach żywieckich i trombitach. Orkiestra zaprosiła do wspólnego zdjęcia "sweet foci" publiczność. Na koncert przyszło około 1,5 tysiąca osób.

Imprezę zorganizowali wspólnie Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich a finansowego wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prywatne firmy.

autor: pieniny.info

Aktualny numer

Dołącz do nas