Aktualności

Gra królewska dla młodzieży i seniorów - warsztaty szachowe im. Zdzisława Soliwody

Królewska Gra z Seniorami - to tytuł projektu na które Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny” w Krościenku otrzymało dotację w wysokości 5 tysięcy złotych.

Jest to już kolejna dotacja dla stowarzyszenia w ramach konkursu grantowego „FIO-Małopolska Lokalnie 2015” ogłoszonym przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia. Tym razem projekt zakłada zorganizowanie międzypokoleniowych warsztatów szachowych. Projekt skierowany jest do seniorów i do uczniów szkół na terenie gminy Krościenko, którzy zamierzają realizować projekt społeczny poprzez organizację pożytecznych dla obu stron zajęć szachowych.

Realizowany będzie z młodzieżą we współpracy z Urzędem Gminy Krościenko, przedsiębiorcą oraz instruktorem szachowym.

Nieco historii

Podczas pisania projektu zmarł planowany w projekcie instruktor szachowy, nauczyciel śp. Zdzisław Soliwoda, który był m.innymi inicjatorem tego projektu. Od lat bezinteresownie uczył dzieci i młodzież gry w szachy odrywając ich od komputerów i telewizorów a przed wszystkim uczył ich postawy sportowej w sytuacji wygranej i przegranej partii. Na tym polu miał wielkie osiągnięcia. To dzięki niemu Krościenko stanowiło niepisaną szachową stolicę całych niemal Pienin i Podhala. Niestety los chciał inaczej …….

Wniosek został jednak niewielkiej modyfikacji, uzyskując największą liczbę punktów przy ocenie. Otrzymana dotacja zostanie przeznaczona na zakup szachów, zegarów szachowych, aparatu fotograficznego oraz zajęcia szachowe. Innowacyjnym akcentem będą szachy dla 3 osób. Do realizacji projektu stowarzyszenie planuje wynająć świetlicę u miejscowego przedsiębiorcy, który równocześnie w ramach wolontariatu razem z instruktorem i młodzieżą będzie uczył grać w szachy seniorów oraz młodzież. Jak twierdzi Wójt Gminy p.Jan Dyda marzeniem naszym jest prowadzić nadal jego dzieło i corocznie organizować Turnieje Szachowe nazwane imieniem Zdzisława Soliwody. W ramach projektu, po zakończeniu warsztatów zostanie zorganizowany I Turniej szachowy nazwany Jego imieniem. Stowarzyszenie rozpoczyna rekrutacje 10 młodych osób, chętnych do gry w szachy. Zapisy w biurze stowarzyszenia w Krościenku Rynek 32/budynek starej plebanii/ wtorki od 13-tej do 15-tej oraz w czwartki od 14-tej do 16-tej./

źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas