Aktualności

Muzyczna Owczarnia: CACI VORBA

W sobotę 16 kwietnia zapraszamy do Muzycznej Owczarni na koncert folkowego zespołu CACI VORBA.

Čači Vorba przyjeżdża do Muzycznej Owczarni z nową, trzecią płytą "Šatrika", świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności! Cztery lata po udanym albumie "Tajno Biav" (polski radiowy "Folkowy Fonogram Roku 2011" oraz brytyjski "Songlines Top of the World Album") lubelska grupa Čači Vorba powraca z nowym krążkiem, jeszcze szerzej niż dotychczas wykraczając poza to, co w nurcie folk/world-music standardowo szufladkuje się jako "Gypsy", "Balkan" czy "Carpathian".

Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych "remakeów" pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači

Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach "cygańska fuzja" gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej.

Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

Maria Natanson - śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski - akordeon
Piotr Majczyna - bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Sebastian Szebesta - darabuka, cajon, riqq, daf
Robert Brzozowski - kontrabas

"Šatrika" ("wędrowna" w języku cygańskim) to wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkany, przez nie istniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, w której sfotografowano kota z okładki, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Od przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, po własne teksty pisane w wielu językach.

Od muzyki etnicznej, cygańskiego swinga, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy w zaskakujący sposób przetworzonego bałkańskiego popu, po jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły charyzmatycznej wokalistki i skrzypaczki Marii Natanson i jej czterech muzycznych towarzyszy, razem okrzykniętych przed laty przez prestiżowy brytyjski "Songlines" mianem jednej z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych grup z naszej części Europy.

Na "Šatrice" usłyszycie ich stonowanych i gwałtownych, tradycyjnych i nowoczesnych naraz, a wszystko jak zawsze w doskonałej równowadze.

Aktualny numer

Dołącz do nas