Aktualności

SPOTKANIE Z PIENIŃSKIM GAWĘDZIARZEM – ANDRZEJ DZIEDZINA WIWER

29 kwietnia zapraszamy do Dworku Gościnnego na kolejne spotkanie z pienińskim gawędziarzem. O zwyczajach góralskich opowie nam Andrzej Dziedzina-Wiwer. Wstęp wolny!

JAZZ BAR
29 kwietnia (piątek), godz. 19:00
Wstęp wolny

Będzie o zwyczajach góralskich, przesądach, o tym jak wygląda prawdziwy pieniński góral i co znaczy „bidula chudobno” (?) wieczór pełen anegdot i ciekawostek pienińskich

Andrzej Dziedzina Wiwer - poeta, przewodnik, gawędziarz, regionalista, etnograf urodził się w 1945 roku w Szczawnicy. Jest członkiem i instruktorem zespołów regionalnych, m.in. Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego. Gwara jest dla niego znakiem tożsamości. Ratuje gwarowe określenia, które odchodzą już w niepamięć. Rzadko można już usłyszeć czystą gwarę góralską, ale w poezji Andrzeja Dziedziny Wiwra znalazła ona cenne schronienie. Poezja jego wyrasta z serca, z wyobraźni, doświadczeń i zachwytu, a równocześnie z góralskiej śpiewki.
Na jego dorobek składają się liczne artykuły w miesięczniku „Z doliny Grajcarka” oraz utwory poetyckie publikowane w prasie, antologiach i pracach zbiorowych oraz publikacjach książkowych: Droga Krzyzowo (1997), Cyś Ty (2006) oraz Wypominki (2009), które są zbiorami poezji w gwarze szczawnickiej. Za swą działalność w upowszechnianiu kultury ludowej został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórczość poetycka Andrzeja Dziedziny Wiwra wnosi wspaniały wkład w rozwój góralskiej poezji gwarowej, a w szczególności tak mało znanej poezji pienińskiej.

Aktualny numer

Dołącz do nas