Aktualności

Biegi w Szczawnicy – rywalizacja na najwyższym poziomie

Już w najbliższy weekend odbędą się Biegi w Szczawnicy. To już IV edycja tej coraz bardziej rozwijającej się imprezy.

Przypominamy, że zawodnicy mogą rywalizować na kilku dystansach:

- Hardy Rolling to bieg na dystansie 6 km o przewyższeniu +350/-350 m
- Chyża Durbaszka rozgrywana jest na dystansie 20,2 km o przewyższeniu +820/-970 m
- Wielka Prehyba licząca dystans 43,3 km o przewyższeniu+ 1925/-1925 m
- Niepokorny Mnich – 96,5 km – +4100/-4100 m przewyższenia

Największe zainteresowanie budzi oczywiście dystans Wielkiej Prehyby ponieważ w ramach tego biegu, już po raz drugi zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

W poprzednim roku tytuły Mistrzów Polski wywalczyli Anna Celińska i Marcin Świerc. W tym roku co prawda nie widzimy na listach startowych Ani, ale rywalizacja zapowiada się i tak imponującą. W niesamowitej formie jest Dominika Stelmach, Ewa Majer z nowym sponsorem na pewno będzie chciała pokazać się z jak najlepszej strony. Nie wiemy w jakiej dyspozycji jest Edyta Lewandowska, ale z pewnością będzie chciała powalczyć. Na pewno będą napierały młodsze koleżanki jak Ania Kącka, Ewelina Matuła, Agnieszka Łęcka, VIyaleta Piatrouskaya.
Jeszcze mocniej zapowiada się rywalizacja w elicie mężczyzn. Tutaj po prostu nie zabraknie nikogo, Będzie 3 medalistów z przed roku: Marcin Świerc, Bartosz Gorczyca, Kamil Leśniak i wszyscy liczący się biegacze w Polsce: Miłosz Szcześniewski, Robert Faron, Piotr Biernawski, Piotr Koń i wielu innych.

Wszyscy ostrzą sobie zęby na rywalizację Marcina Świerca z Bartkiem Gorczycą, który nie ma sobie równych na krajowym podwórku. Jeśli przegrywał w 2015 roku to właśnie z Marcinem. Forma Marcina jest wielką niewiadomą. Wiemy, że ma przyjść w drugiej części sezonu na najważniejszych międzynarodowych startach. Szczawnica ma być biegana z rezerwą.
W Szczawnicy zobaczymy zresztą trzech reprezentantów Salomon Suunto Team, poza Marcinem wystartują Piotr Hercog oraz Natalia Tomasiak. Zarówno dla Piotra jak i Natalii Szczawnica świetnie się kojarzy. Piotrek w 2015 roku zwyciężył na dystansie Niepokornego Mnicha, a Natalia pokonała wszystkie rywalki na Chyżej Durbaszce.

Tym razem Piotrek pobiegnie na dystansie półmaratonu, a start traktuje raczej w formie treningowej. Skupi się na dopingu kilku swoich zawodniczek, które trenuje. Natalia pierwotnie przymierzała się do dystansu Wielkiej Prehyby, jednak zaproszenie, które spłynęło od organizatorów Pucharu Świata Transvulkania 2016 spowodowało, że musiałaby pokonać dystans maratoński dwukrotnie w odstępie 2 tygodni, a na to na pewno nie jest przygotowana.
My trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i nie możemy się doczekać rywalizacji.
Poniżej kilka sylwetek osób z elity na dystansie Wielkiej Prehyby oraz wypowiedzi niektórych zawodników.

Elita – mężczyźni

Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) – czołowy Polski ultras nie tylko na rodzimy podwórku ale także na arenie międzynarodowej. Niewątpliwie faworyt. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski (skyrunning, długodystansowy bieg górski oraz ultra), zwycięzca Wielkiej Przehyby w 2015roku. Cykl Pucharu Świata Ultra w 2015roku zakończył na 4 miejscu.

Bartosz Gorczyca (Salco Sport Team) – od tego roku członek Salco Sport Team. W 2015 roku srebny Medalista Mistrzowst Polski w Skyrunningu oraz w maratonie Wielka Przechyba. Dobrze zaprezentował się w tym roku na Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim, gdzie wygrał z ogromną przewagą. Największy rywal Marcina

Kamil Leśniak (Inov–8 Team) – brązowy medalista na maratonie Wielka Przechyba w 2015 roku. W poprzednim sezonie zwycięzca na dystansie 34km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy, zajął 2 miejsce na biegu Chudy Wawrzyniec (dystans 50km). 36 zawodnik na UTMB w 2015roku.

Miłosz Szcześniewski (Salco Sport Team) – choć nie brał udziału w zeszłorocznych Mistrzostwach Polski, to na pewno zasługuję na uwagę. Zwycięzca w 2015 m.in. Chojnik Maraton oraz Sudeckiej Setki. W tym roku wystartował już w Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim, gdzie zajął 4 miejsce.

Robert Faron (Salco Sport Team) – biegacz górski ale też narciarski. Regularnie startuje na różnych dystansach górskich z licznymi sukcesami. Zwycięzca m.in. Maraton Jakuszycki podczas Letniego Biegu Piastów oraz Goral Maratonu. Maraton Wielka Przehyba ukończył na 6 miejscu.

Ilya Marchuk (Inov-8 Team/UNTS) – wszechstronny zawodnik, startuje zarówna na asfalcie jak i w górach. Jego największe zeszłoroczne osiągnięcia to m.in. 1 miejsce na Maratonie Leśnik – edycja wiosenna 2015 oraz 4 podczas Złotego Maratonu na DFBG 2015

Piotr Koń (RMD Montrail Team) – zeszłoroczne Mistrzostwa Polski na Wielkiej Przehybie oranz podczas biegu im dh. F.Marduły ukończył tuż za podium. Wszechstronny biegacz. W 2015r wygrał m.in. UBS GRAPA Vertical – Puchar Polski Skyrunning oraz Memoriał Wojtka Kozuba.

Piotr Biernawski (ATTIQ Fake Runners) – 8 zawodnik maratonu Wielka Przechyba. Wielokrotnie staje na podium nie zależnie czy jest to vertical czy półmaraton. Zajął 3 miejsce UBS GRAPA Vertical – Puchar Polski Skyrunning oraz 2 w Icebug Winter Trail. Chudego Wawrzyńca (dystans 50km) ukończył na 4 miejscu.

Elita – kobiety

Ewa Majer (Solgar.pl) – ustanowiła kobiecy rekord Biegu 7 Dolin, na metę przybiegła jako 3 open. Kilkakrotnie wygrywała Chudego Wawrzyńca (dystans 80km). W 2015 roku zwyciężyła także PZU Maraton Karkonoski.

Dominika Stelmach (RK Athletics/ adidas trail team) – staruje biegi płaskie ale także osiąga sukcesy w górach. Wygrała Supermaraton Kalisia (100km) gdzie ustanowiła kobiecy rekord oraz Ultramaraton Bieszczadzki i polską edycję Wings For Life.

Anna Kącka – młoda zawodnicza od niedawna startująca w górach ale już ma na swoim koncie 2 miejsce w biegu Chudy Wawrzyniec (dystans 50km) oraz w Górskim Półmaratonie Ślężańskim. Ultramaraton Bieszczacki ukończyła na 4 lokacie.

Ewelina Matula (Salco Sport Team) – wywodzi się z wioślarstwa jednak z sukcesami startuje w biegach górskich. W 2015 roku zdobyła srebrny medal na maratonie Wielka Przehyba, 4 zawodniczka PZU Maraton Karkonoski oraz 2 podczas Maraton Beskidy

VIyaleta Piatrouskaya (Inov-8 Team/UNTS) – białorusinka mieszkająca w Warszawie, zawodniczka Warszawskiego klubu Biegów na Orientacje. Dobrze sobie radzi w biegach górskich co potwierdziła wysokimi lokatami na Chudym Wawrzyńcu (dystans 80km) – 2 miejsce, oraz na Wilczych Groniach.

Powiedzieli przed startem:

Piotr Huzior
„Tak naprawdę Mistrzostwa Polski w Szczawnicy biegnę jako trening przygotowawczy do Biegu Rzeźnika, który jest dla mnie najważniejszy w tym sezonie. Nie znaczy to, że będę na trasie odpoczywał i się oszczędzał, ale jednak nie zamierzam od początku gnać w czołowej grupie, tylko biec swoim równym tempem. Mam nadzieję, że to przyniesie efekt i znajdę się w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Polski. Było by miło:)”

Piotr Biernawski
„Szczawnicę traktuje w tym roku treningowo, jako przygotowanie do Rzeźnika. Pewno, że będę jak najbardziej chciał wejść w dychę, ale nie czarujmy się – nawet gdybym pobiegł na maksa, mając górkę formy (której – w sumie może na szczęście – jeszcze nie mam) to nie zagrażam strefie medalowej. Takie są fakty. Będę chciał w warunkach startowych przetestować buty, które nabyłem z myślą o Rzeźniku właśnie oraz generalnie zobaczyć o ile podniesie się poziom czołówki w porównaniu do zeszłego roku. I postaram się też nie złapać kontuzji, jak rok temu na 2 km przed metą”

Natalia Tomasiak
„Start za kilka dni, nie mogę się już doczekać pomimo, że ten start traktuje jako przetarcie się na początku sezonu. Plany tegoroczne w ostatnim czasie mocno się zmieniły, doszło kilka nowych propozycji startowych m.in. Transvulcania i Zugspitze. Dlatego tez w Szczawnicy pobiegnę półmaraton, a nie dystans maratoński. Nie chce aż tak często startować na długich dystansach na początku sezonu, ponieważ docelowe starty dopiero w sierpniu i wrześniu. W Szczawnicy będzie na pewno mocna rywalizacja czołówki polskich biegaczy wiec życzę wszystkim powodzenia”.

Aktualny numer

Dołącz do nas