Aktualności

Muzyczna Owczarnia: CRACOW DUO

Już 2 lipca na deskach Muzycznej Owczarni wystąpi zespół Cracow Duo. Serdecznie zapraszamy!

Prestiżowy magazyn The Strad napisał o nich: „Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce.”

Połączyła ich edukacja w Krakowie i Paryżu. Artyści - jako zespół Cracow Duo - występują razem już blisko piętnaście lat. W ciągu tego czasu zyskali sobie uznanie publiczności, w tym krytyków polskich i zagranicznych. Widomym dowodem wysokiej oceny występów Cracow Duo są pozytywne recenzje w mediach (m.in. Program 2 PR, Slovenski Rozhlas, Radio Suddeutsche Rundfunk) oraz w tak prestiżowych czasopismach i portalach internetowych, jak ClassiqueInfo, Classical Music Review, Res Musica, American Record Guide, Ruch Muzyczny, Twoja Muza itd.

Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych Europy i Azji. Wśród ważniejszych wydarzeń z działalności zespołu warto wymienić: tournée po Bliskim Wschodzie w roku 2006 oraz w roku 2013 projekt Lutosławski na Kaukazie odbywający się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. Bardzo ważnym i niezwykle ciekawym doświadczeniem ubiegłego roku było tournée po Korei i Stanach Zjednoczonych. Muzycy Cracow Duo zadebiutowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles oraz w nowojorskiej Carnegie Hall gdzie wykonali koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku artyści odbyli trasę koncertową po Meksyku, którą zainaugurował ich debiut w sali koncertowej Palacio de Bellas Artes.

Wspólną pracę rozpoczęli w 2001 roku od Sonaty g-moll op. 65 Fryderyka Chopina i od tego czasu zbudowali szeroki repertuar. Fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę z fortepianem m.in.: Aleksandra Tansmana, Zygmunta Stojowskiego, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych. Muzycy nie tylko wspólnie koncertują ale również nagrywają płyty. Ich nagranie utworów na fortepian i wiolonczelę Aleksandra Tansmana (2009) otrzymało nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica oraz nominację do Nagrody Polskich Melomanów Programu 3 PR.

Opublikowana w roku 2010 płyta z nagraniem wszystkich dzieł kameralnych Chopina, oprócz przyznania jej także nagrody La Clef de ResMusica otrzymała nominację do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYK 2011. W roku 2014 firma fonograficzna Dux wydała specjalną płytę kompaktową Dedykacje, na którą składają się utwory dedykowane Janowi Kalinowskiemu i Markowi Szlezerowi. Obaj artyści brali również udział w nagraniu płyty z utworami Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego jubileuszu 80 urodzin. Płyta otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice 2015 i nominację do Polskiej Nagrody Fonograficznej FRYDERYK 2015.

Podobne rozumienie muzyki i wspólna wizja sztuki w połączeniu z doskonałym warsztatem instrumentalnym i dużym doświadczeniem koncertowym pozwala im na tworzenie interpretacji emocjonalnych, szczerych i żywiołowych.

Jan Kalinowski (ur. 1982) kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem m.in. prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach, otrzymując nagrody oraz pochlebne recenzje.

Nagrywał dla radia i telewizji, m.in. koncerty wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego (Libańska Orkiestra Narodowa; Azerbejdżańska Orkiestra Narodowa) i Marka Stachowskiego (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej). Obecnie koncentruje się na twórczości wiolonczelowej kompozytorów polskich, takich jak Chopin, Tansman, Różycki, Stojowski i Lutosławski. W roku 2014 wykonywał koncerty wiolonczelowe: K. Pendereckiego (Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, dyr. A. Klocek); M. Weinberga (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. J. Kaspszyk); A. Panufnika (Orkiestra Konserwatorium w Tbilisi, dyr. P. Kotla).

Jan Kalinowski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Bratysławie, Fermo i Tbilisi). W roku 2014 firma fonograficzna Dux wydała płytę kompaktową z jego autorskim projektem pod nazwą Polska muzyka wiolonczelowa, zawierająca utwory polskich kompozytorów na składy od jednej do ośmiu wiolonczel.


Marek Szlezer (ur. 1981) jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jego karierę zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie. Kształcił się w École Normale de Musique w Paryżu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. prof. Ewy Bukojemskiej, Abdela Rahmana El Bacha, Dymitra Bashkirova oraz Marcelli Crudeli. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Marek Szlezer jest laureatem wielu znaczących konkursów krajowych i międzynarodowych.

Był wielokrotnie nagradzany za swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina (m.in. miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora). Koncertował w takich salach jak Palais des Beaux Arts, Salle Cortot, Wigmore Hall, St.Martin-in-the-fields. Występował z orkiestrami jak m.in.: English Chamber Orchestra i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Pracuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie w 2015 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odkrył twórczość fortepianową Jadwigi Sarneckiej, której kompozycje nagrał dla wydawnictwa płytowego Dux (2009). Jest autorem licznych opracowań dzieł fortepianowych kompozytorów polskich opublikowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz wydawnictwo Eufonium. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. Gramophone, Kulturspiegel, The Strad, Pizzicato, Fanfare, American Record’s Guide).

Aktualny numer

Dołącz do nas