Aktualności

Nowy film o tańcach pienińskich

W miniony piątek w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D został sfinalizowany projekt filmowy poświęcony tańcom pienińskim. Do powstałego DVD dołączona będzie płyta zespołu Białopotocanie.

Łobyrtany, śtajerek krościeński, szczawnicki i staroświecki Dziadka Kacwina, polka, zbójnicki pieniński i wiele innych tańców górali pienińskich z okolic Sromowiec, Krośnicy, Grywałdu, Tylki, Krościenka n.D, Tylmanowej i Szczawnicy można obejrzeć na wydanej właśnie płycie DVD zawierającej dodatkowo szczegółowy instruktaż każdego z nich. Do płyty DVD dołączona jest płyta CD z muzyką zespołu "Białopotocanie".

Autorami projektu są Tomasz Bodziarczyk oraz Artur Majerczak, którzy swoją przygodę z folklorem rozpoczęli w latach 90-tych. Obydwaj są aktywnymi działaczami Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n.D, współautorami wniosków o dotacje unijne, które pomogły doposażyć członków zespołu "Pieniny" oraz muzykantów kapeli "Białopotocanie" w stroje regionalne oraz instrumenty muzyczne.

Promocja płyty rozpoczęła się od krótkiego występu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pieniny", następnie zebrani obejrzeli fragment filmu z instruktażem tańców, po czym autorzy projektu wręczyli podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie opracowania. Słowa uznania i gratulacje przekazała m.in. Krystyna Kubik prezes Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny”, Danuta Machała Prezes GSA Koła Terenowego w Krościenku n.D i Jan Dyda Wójt Gminy Krościenko n.D. Wśród zaproszonych gości był także Jan Hamerski radny Województwa Małopolskiego, radni, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sympatycy i przyjaciele pomysłodawców.

Na zakończenie na scenie wystąpiła grupa kolędnicza z Grywałd, ponadto uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatny egzemplarz kompletu płyt i degustowali regionalne przysmaki przygotowane przez panie z krościeńskiego i szczawnickiego Oddziału Związku Podhalan oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych. Spotkanie prowadził Piotr Gąsienica dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Konsultacji autorom z zakresu tańca, śpiewu i choreografii udzielał Robert Majerczak - kierownik artystyczny i instruktor ZPiT "Pieniny", członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy oraz Marian Dziedzina-Wiwer - regionalista, członek Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

Nagranie płyt było także możliwe dzięki pomocy wielu instytucji i osób, w tym Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza, które udostępniło nagrania wideo oraz nuty, teksty przyśpiewek, melodie. Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczawnicy, Gminnemu Centrum Kultury w Krościenku n.D i OSP w Krościenku n.D.

Projekt dofinansowany jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zrealizowany dzięki wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Gorce-Pieniny".


ŹRÓDŁO: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas