Reklamy
Uzdrowisko Szczawnica
Szczawnica to jedno z najpiękniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jest malowniczo położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim zaledwie 110 km od Krakowa jest - bez wątpienia - jednym z najpiękniejszych miejsc regionu. Miejscowość jest znana ze swojego znakomitego mikroklimatu oraz czystego powietrza, które sprzyja poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Jednak największy rozgłos Szczawnica zawdzięcza leczniczym właściwościom bijących tu wód mineralnych, zwanych przez górali szczawami. To od nich pochodzi nazwa miejscowości. Szczawnica otoczona jest także przez wspaniałe rezerwaty przyrody i Pieniński Park Narodowy, które stanowią naturalne schronienie ogromnej różnorodności zwierząt i roślin. Bogactwo tutejszej fauny i flory zaspokoi oczekiwania nawet największych znawców przyrody.
http://www.uzdrowiskoszczawnica.pl
tel. +48 (18) 540 04 20
Adres biura: 34-460 Szczawnica, Plac Dietla 5
Gmina Łapsze Niżne
Gmina Łapsze Niżne położona jest w południowej części województwa Małopolskiego na Spiszu pomiędzy Podhalem a Pieninami, w malowniczym regionie, gdzie przez wieki ścierały się wpływy polskie, węgierskie, słowackie i wołoskie, stąd tez bierze się jej różnorodność przejawiająca się w bogactwie kulturowym, tradycjach, języku, stylu architektonicznym. W skład gminy wchodzi dziewięć sołectw; Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka. Każda spiska miejscowość posiada interesujące atrakcje, turystów przyciąga żywy folklor spiski. Oryginalny krajobraz, odrębne zwyczaje, stroje, styl architektoniczny, a wreszcie słynna stara warownia węgierska – Zamek Dunajec w Niedzicy nad Jeziorem czorsztyńskim to główne walory turystyczne. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wędrować szlakami turystycznymi w Pieninach Spiskich i Magurze, aktywnie wypoczywać na rowerze, uprawiać sporty wodne na Jeziorze Czorsztyńskim a w zimie zjeżdżać na nartach ze stoku Polana Sosny w Niedzicy oraz w Kacwinie. Z tafli Jeziora najlepiej podziwiać piękno naszej przyrodniczej perełki jaką jest rezerwat przyrody „Zielone Skałki”. Z tej perspektywy również pięknie widać oba zamki; Zamek Czorsztyński oraz Zamek „Dunajec” w Niedzicy. Urozmaicone zaplecze noclegowe od gospodarstw agroturystycznych po komnaty zamkowe stanowi idealną bazę wypadową w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce. W roku 2010 Gmina Łapsze Niżne zajęła I miejsce otrzymując nagrodę Grand Prix w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski.
tel.: 18 265 93 10,
ul. Jana Pawła II 20, 34-442 Łapsze Niżne
Gmina Poronin
Gmina leży przy spływie Zakopianki z Porońcem (początek rzeki Biały Dunajec), 7 km na północny wschód od Zakopanego. Przez Poronin przebiegają: linia kolejowa i główna szosa (E-7) łącząca Zakopane z Krakowem, a także międzynarodowa droga nr 961 do polsko-słowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie.
Podstawowym źródłem dochodów mieszkańców jest turystyka. Gmina oferuje łącznie 10 tysięcy miejsc noclegowych. Stoki Galicowej Grapy i Pasma Gubałowskiego sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarstwa zjazdowego i śladowego. Na terenie Gminy Poronin działa 20 wyciągów narciarskich, będących wła-snością prywatną. Trasy przy wyciągach są łatwe. Bliskość Tatr pozwala na uprawianie turystyki wysokogórskiej.
Urząd Gminy Poronin
ul. Józefa Piłsudskiego 5
34-520 Poronin
tel. 18 20 741 12
fax 18 20 741 92