Co nowego?

Tryptyk - zespół, który współtworzy rodzeństwo z Tylmanowej

Zespół "Tryptyk", a więc niezwykle uzdolnione rodzeństwo z Tylmanowej, już w Sylwestra wystąpi w Zakopanem z zespołem Zakopower i Brathanki. Serdecznie zapraszamy na ich koncert.

» zobacz więcej

Pieniny na międzynarodowej liście geoparków UNESCO?

Co łączy Szczawnicę z chińskim siedmiotysięcznikami Kunlun i islandzkimi gejzerami? Poza pięknem krajobrazu również rzadko spotykane gdzie indziej warunki geologiczne.

» zobacz więcej

Z numerów archiwalnych

Jarabina - cieśniawa, skałki i... amerykański bohater

Porównanie do rodzynek rozrzuconych w miękkim cieście najtrafniej ilustruje budowę geologiczną tzw. pienińskiego pasa skałkowego. Ów wapienny, skalicowy ciąg, liczący niemal 600 km, w sposób najbardziej efektowny prezentuje się w centralnej części Pienin, tworząc wyniosły górotwór, przecięty przełomem Dunajca. Poza nim pas skałkowy „wycisza się”, chowając niejako w miękkie podłoże fliszowe, przyjmując postać pojedynczych, kamiennych kopek, ukrytych dodatkowo w drzewach lub porośniętych krzewami, połyskujących tu i ówdzie bielą turniczek. Taki krajobraz spotkać można głównie na Spiszu – po polskiej stronie w okolicach Krempach, Dursztyna i rzeki Białki, po słowackiej w rejonie Starej Lubowni, gdzie jednym z najładniejszych i najciekawszych miejsc jest otoczenie wioski Jarabina. Marek Majerczak

» zobacz więcej

Skarbiec polskiej przyrody

Z Michałem Sokołowskim, dyrektorem Pienińskiego Parku Narodowego, rozmawia Stanisław Zachwieja

» zobacz więcej