Co nowego?

Tryptyk - zespół, który współtworzy rodzeństwo z Tylmanowej

Zespół "Tryptyk", a więc niezwykle uzdolnione rodzeństwo z Tylmanowej, już w Sylwestra wystąpi w Zakopanem z zespołem Zakopower i Brathanki. Serdecznie zapraszamy na ich koncert.

» zobacz więcej

Pieniny na międzynarodowej liście geoparków UNESCO?

Co łączy Szczawnicę z chińskim siedmiotysięcznikami Kunlun i islandzkimi gejzerami? Poza pięknem krajobrazu również rzadko spotykane gdzie indziej warunki geologiczne.

» zobacz więcej

Z numerów archiwalnych

Salamandra plamista

Bywa nazywana jaszczurem, chociaż od jaszczurek odróżnia ją nie tylko wygląd i ociężałość ruchów, ale głównie fakt, że tamte należą do gadów. Prowadzi samotniczy tryb życia i - o dziwo - jest drapieżnikiem. Człowiekowi nie zagraża, chociaż nieostrożne traktowanie, np. branie jej do rąk, może doprowadzić do podrażnień oczu, ust lub świeżo zranionej skóry. To dlatego, że salamandry w obliczy zagrożenia wydzielają z gruczołów umieszczonych na skórze gorzką, jadowitą ciecz - może ona pozostać na naszych dłoniach i stamtąd trafić w okolice twarzy. Marek Majerczak

» zobacz więcej

NUMER 13: "Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych" - Joanna Daranowska-Łuk

"Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych" - Joanna Daranowska-Łukaszewska Sromowce Wyżne to wieś należąca do gminy Czorsztyn, na południu województwa małopolskiego, na styku Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, Gorców i Pienińskiego Pasa Skałkowego. W samym sercu Pienin Właściwych, u stóp pasma Pienin Czorsztyńskich, na skraju Pienińskiego Parku Narodowego. ENGLISH VERSION: "The Church of St Stanislaus Bishop and Martyr in Sromowce Wyżne" - Joanna Daranowska-Łukaszewska Sromowce Wyżne is a village that belongs to Czorsztyn municipality, situated in the south of Małopolska Region, where the Valley of Orawa and Nowy Targ, the Gorce Mountains, and the Pieniny Rock Belt meet. It lies in the very heart of the Pieniny, at the foot of the Pieniny Czorsztyńskie Ridge, on the edge of the Pieniński National Park.

» zobacz więcej