Aktualności

NOWY ZIMOWY NUMER MAGAZYNU "POLSKI REGION PIENINY"!

Nowy numer kwartalnika "Polski Region Pieniny" będzie zdominowany przez muzykę, która nieodzownie związana jest z naszym regionem, a więc muzykę góralską. Numer zimowy dostępny w sprzedaży już od najbliższego poniedziałku.

Jednym z najbardziej znanych zespołów wykonującymi muzykę góralską w naszym regionie jest pochodzący ze Szczawnicy - Zespół Pieśni i Tańca "Juhasy", który od wielu lat prowadzi dyrektor szczawnickiej szkoły muzycznej, pani Ewa Zachwieja. Zapraszamy do zapoznania się z występem zespołu na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "KRAKOWIAK 2010":

https://www.youtube.com/watch?v=0QDN76lBkjA

HISTORIA ZESPOŁU "JUHASY":

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” został założony w 1987roku. Powstał on z inicjatywy P.P. Danuty i Grzegorza Pileckich, P.P. Ewy i Stanisława Zachwiejów oraz Pana Stanisława Czerńca. Zespół przez długi okres działał pod patronatem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy Sanatorium Dzwonkówka, który wspierał finansowo i organizacyjnie działalność Zespołu i działał w formie Stowarzyszenia. Obecnie opiekunem i patronem zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Do "Juhasów" należą dzieci i młodzież ze szczawnickich szkół: podstawowej i gimnazjum. W Zespole gra kapela złożona z uczniów Szkoły Muzycznej. Przez piętnaście lat Zespół występował w wielu miastach Polski i Europy, gdzie skutecznie promował Szczawnicę i rozsławiał tradycje pienińskich górali. Był zapraszany przez C.I.O.F na Światowy Festiwal Folklorystyczny do Luksemburga i Francji. Występował wiele razy poza granicami Polski. W ramach współpracy partnerskiej z Niemcami, Zespół Juhasy wziął udział w Koncercie Melodii Świata w Perlebergu. Brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. Zespół w swoim repertuarze prezentuje śpiew, tańce, muzykę i obyczaje górali pienińskich. Piękne góralskie stroje, w których dzieci występują, zostały wykonane w oparciu o autentyczne zbiory z Białej Izby, twórcy ludowego Michała Słowika-Dzwona. Oprócz repertuaru góralskiego Zespół „Juhasy” posiada bogaty program kolęd i pastorałek, który co roku prezentuje w salach koncertowych i kościołach. Zespół poprzez swoje występy uświetnia większość uroczystości i imprez kulturalnych w mieście.


Innym bardzo znanym zespołem, wywodzącym się tym razem z Krościenka nad Dunajcem są "Białopotocanie". Zapraszamy do obejrzenia ich występu podczas 41. Karnawału Góralskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=xOBpZkKiRcM


HISTORIA ZESPOŁU "BIAŁOPOTOCANIE":

Muzyka Biołopotocanie powstała w 2000r. Reprezentuje region górali pienińskich w muzyce, gwarze i stroju. Członkami zespołu są młodzi i utalentowani muzycy, zamieszkujący w gminach Krościenko n.D i Czorsztyn (Sromowce Niżne). Swoją muzyką kapela uświetnia nie tylko uroczystości rodzinne i kościelne, ale również promuje region podczas licznych festynów, imprez plenerowych oraz koncertów , prowadzi warsztaty gry na instrumentach ludowych dla najmłodszych adeptów muzyki góralskiej. Zespół uczestniczy również w wielu konkursach zdobywając przy tym liczne nagrody i wyróżnienia.

Muzyka Biołopotocanie na przełomie lat 2000-2011 zdobyła następujące nagrody:

2- krotną II nagrodę w kategorii muzyk autentycznych na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu w latach 2008 i 2010
Konkurs Kapel-Góralskie Nucicki: III nagrodę w 2004r, II nagrodę w 2005r, I nagrodę w 2006r
II miejsce na Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych "Zagłębie i sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej w roku 2011
II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2011
Wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Kapel Ludowych w Trzcinicy w roku 2011
II miejsce w 2005r, wyróżnienie w 2006r, II miejsce w 2011r. na Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu

Skład kapeli Biołopotocanie/Folk Power Music:

Artur Majerczak - basy, kontrabas, piszczałka, śpiew
Wiesław Majerczak - skrzypce prym, śpiew
Marek Piątek - skrzypce sekund, akordeon, śpiew
Paweł Piątek - skrzypce prym II, sekund, śpiew
Tomasz Bodziarczyk - skrzypce prym, śpiew
Bartosz Gabryś - skrzypce sekund, śpiew

Aktualny numer

Dołącz do nas