Aktualności

Nowy parking i pasaż handlowy w Pieninach

W restauracji Grajcarek złożono wczoraj podpisy na umowie, dzięki której zostanie wybudowany, od dawna zapowiadany, dwupoziomowy parking oraz dodatkowo pasaż handlowy. Pracę powinny ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

8 stycznia w obecności licznie zebranych gości Burmistrz Miasta Szczawnica - Pan Grzegorz Niezgoda oraz Prezes firmy WIKAR Przedsiębiorstwo Budowlano – Transportowe Spółka z o.o. podpisali umowę na budowę parkingu wraz z pasażem handlowym. Inwestycja ma zostać zrealizowana przy ul. Flisackiej. Roboty budowlane na łączną kwotę 4 mln 400 tys. złotych mają zostać ukończone do końca sierpnia 2015 roku, sama płyta parkingu powinna być oddana do użytku z końcem czerwca. Jeśli warunki pogodowe pozwolą budowa rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Burmistrz podczas długiego wystąpienia przedstawił powody, dla których podpisanie umowy było tak opóźnione. Wśród nich były: obniżenie poziomu dofinansowania z 80% do ponad 50% ze względu na komercyjny charakter projektu, brak środków własnych z czego wynikała potrzeba pozyskania inwestora długoterminowego, a którym została firma Scanpol Construction Sp. z o.o., przesunięcie terminu realizacji z końca roku 2014 na połowę roku 2015 oraz aż czterokrotne ogłaszanie przetargu na budowę kompleksu.

Pan Niezgoda tak skomentował planowaną inwestycję - Pojawiają się pytania, czy akurat ten parking jest najpotrzebniejszy w Szczawnicy. Docelowo chcemy żeby powstały u nas trzy parkingi rozwiązujące problemy z parkowaniem. Obiekt w Pieninach, Pod Kolejką oraz przy Wąwozie Homole w Jaworkach na który mamy już dokumentację techniczną ale nie mamy środków finansowych. Najbardziej potrzebna jest budowa parkingu pod kolejką na Palenicę, którego nie jesteśmy w stanie wybudować z uwagi na nieuregulowane sprawy własnościowe.

Bogusław Waksmundzki przewodniczący Euroregionu "Tatry" oraz członek Rady Powiatu Nowotarskiego podkreślał: - Cieszy mnie, że inwestycja jest realizowana. Wniosek dotyczący projektu budowy kompleksu został zaaprobowany już w grudniu 2010 roku. Wszyscy spodziewali się, że zostanie zrealizowany do końca 2012 roku. Przeciągnęło się wszystko w czasie, ale najważniejsze jest to, że kolejny projekt z wykorzystaniem środków unijnych jest wdrażany i nie trzeba będzie zwracać środków do Brukseli.

Swoje "3 grosze" dorzucił również Jan Sienkiewicz prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec. - Ćwierć miliona turystów spływ co roku do Szczawnicy. Jeśli wysiądą i zobaczą taką piękną infrastrukturę, będą dążyć do tego, aby w to miejsce wracać. Gratuluję pomysłu na stworzenie kolejnego miejsca, które będzie przyciągać turystów do Szczawnicy.

Na podpisaniu umowy byli obecni także wójt słowackiej gminy Leśnica oraz Janko Gondek z Chaty Pieniny - partner projektu, Kazimierz Zachwieja przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szczawnica. Mieszkańcy sąsiadujący bezpośrednio z terenem na którym powstanie inwestycja. Józef Mrugała były wiceburmistrz Szczawnicy, który już kiedyś planował podobną inwestycję w tym miejscu, oraz prezes Scanpol Construction Sp. z o.o. Krzysztof Dudczak.

źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas