Aktualności

Ten weekend będzie należał do "Juhasów"

W tę niedzielę Zespół Pieśni i Tańca "Juhasy" zagra dwa koncerty: o godz. 11 w Kościele Parafialnym w Szlachtowej, a o godz. 18 w Szczawnicy. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki góralskiej.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Juhasy” został założony w 1987 roku. Powstał on z inicjatywy P.P. Danuty i Grzegorza Pileckich, P.P. Ewy i Stanisława Zachwiejów oraz Pana Stanisława Czerńca. Zespół przez długi okres działał pod patronatem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy Sanatorium Dzwonkówka, który wspierał finansowo i organizacyjnie działalność Zespołu i działał w formie Stowarzyszenia.

Obecnie opiekunem i patronem zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Do "Juhasów" należą dzieci i młodzież ze szczawnickich szkół: podstawowej i gimnazjum. W Zespole gra kapela złożona z uczniów Szkoły Muzycznej. Przez piętnaście lat Zespół występował w wielu miastach Polski i Europy, gdzie skutecznie promował Szczawnicę i rozsławiał tradycje pienińskich górali. Był zapraszany przez C.I.O.F na Światowy Festiwal Folklorystyczny do Luksemburga i Francji.

Występował wiele razy poza granicami Polski. W ramach współpracy partnerskiej z Niemcami, Zespół Juhasy wziął udział w Koncercie Melodii Świata w Perlebergu. Brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. Zespół w swoim repertuarze prezentuje śpiew, tańce, muzykę i obyczaje górali pienińskich. Piękne góralskie stroje, w których dzieci występują, zostały wykonane w oparciu o autentyczne zbiory z Białej Izby, twórcy ludowego Michała Słowika-Dzwona.

Oprócz repertuaru góralskiego Zespół „Juhasy” posiada bogaty program kolęd i pastorałek, który co roku prezentuje w salach koncertowych i kościołach. Zespół poprzez swoje występy uświetnia większość uroczystości i imprez kulturalnych w mieście. Od początku istnienia Zespołu opiekunem i kierownikiem artystycznym jest Pani Ewa Zachwieja - Kierownik Szkoły Muzycznej w Szczawnicy.

źródło: http://wsercupienin.nowotarski.pl/

Aktualny numer

Dołącz do nas