Aktualności

Opłatek artystów w Szczawnicy

21. stycznia w sali Kinoteatru Pieniny odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe twórców i animatorów szczawnickiej sztuki i kultury.

Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zaprosił ludzi kultury na opłatek środowisk twórczych. Uroczystość zaszczyciły także władze miejskie w osobie burmistrza Grzegorza Niezgody, przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Zachwiei, radnych z Komisji Edukacji i Spraw Społecznych oraz księża proboszczowie ks. Józef Włodarczyk z parafii w Szlachtowej i ks. dr Tomasz Kudroń z parafii w Szczawnicy.

Gości przywitał w sali kinoteatru „Pieniny” dyrektor MOK Piotr Gąsienica, dziękując wszystkim piszącym, grającym, muzykującym, tworzącym sztuki plastyczne, przedstawicielom szkół, stowarzyszeń i organizacji działających na terenie miasta za dobrą, zgodną i efektywną współpracę w 2014roku i życząc wszystkim wielu sukcesów artystycznych w 2015roku. Następnie poprosił kapelana środowisk twórczych ks. Włodarczyka o modlitwę i błogosławieństwo. Po wspólnej modlitwie, zamiast tradycyjnego łamania się opłatkiem, zebrani wzięli się za ręce, by wyrazić radość ze spotkania i przekazać wzajemną życzliwość.

Kolejnym punktem spotkania opłatkowego był brawurowy występ grupy kolędniczej „Sromowianie”, działającej przy Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych oraz młodych uczestników kółka muzycznego Miejskiego Ośrodka Kultury, uczących się gry na instrumentach ludowych pod okiem instruktorów Artura i Wiesława Majerczaków. Młodzi artyści zaprezentowali tradycyjny obrzęd kolędniczy połączony z tańcami pienińskimi – obyrtanym, polką – kąty, ogrodnikiem, żydówką – oraz przyśpiewkami dostosowanymi do tematyki świąt Bożego Narodzenia. Energia, radość, spontaniczność i szczerość występu sromowiańskich górali, bardzo dobrze zgranych z naszą szczawnicką kapelą, zachwyciły publiczność, która nie szczędziła młodym wykonawcom braw.

Dalsza część uroczystości opłatkowej odbyła się w restauracji „Halka”. Tam po wspólnym obiedzie zebrani wznieśli toast za pomyślność w 2015r., a dyrektor Gąsienica wręczył każdemu z gości pamiątkowy kubek z podziękowaniami za dotychczasową współpracę, logo MOK i Lata Pienińskiego 2015. Spotkanie zakończyła zabawa taneczna przy muzyce DJ Adama Szylla.


źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas