Aktualności

"Swojkość ukryta w śpiewie"

To artykuł, który ukazał się w nowym zimowym numerze kwartalnika "Polski Region Pieniny". Dr Justyna Cząstka - Kłapyta opisuje w nim unikatową kulturę muzyczną górali pienińskich.<---------- Kliknij, aby powiększyć"Kultura muzyczna górali pienińskich jest wyjątkowa i unikatowa na skalę całych Karpat, choć w ciągu ostatnich trzydziestu lat, na skutek przemian gospodarczych i ekonomicznych zanikł niemal całkowicie autentyczny muzyczny folklor pieśniowy i taneczny.

Odszedł w przeszłości również „endemiczny” styl śpiewania, choć jako synteza melodii i słowa wciąż kultywowany jest na gruncie pieśni religijnej. Do niedawna, bo do roku 2006, w Grywałdzie i Hałuszowej był wykonywany jeszcze w takiej postaci jak opisywali go wielogłosowej kompozycji – czterogłosowego conductusu „Omnia Beneficia”.

Warto więc pójść w ślady Kolberga i dokumentować gdzieś jeszcze ukryte resztki bezcennej pienińskiej tradycji muzycznej. Na koniec rodzi się jednak pytanie: Czy pamięć najstarszych mieszkańców pozwoli na odtworzenie i ocalenie od zapomnienia dawnych pieśni i sposobu ich interpretowania? Spieszmy się, oby nie było na to już za późno... " - Justyna Cząstka - Kłapyta


Więcej w nowym numerze magazynu "Polski Region Pieniny" - zapraszamy!

Aktualny numer

Dołącz do nas