Aktualności

Koncert czterech kultur w Szczawnicy!

Na zaproszenie Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury przyjechali do Szczawnicy uczestnicy Międzynarodowego Forum Pianistycznego w Sanoku - „Bieszczady bez granic". 1 lutego zagrali w Kościele Parafialnym niezapomniany koncert.

Prowadzący koncert, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, tak skomentował wydarzenie: spotkały się w Szczawnicy cztery muzyczne światy – Rumunii, Polski, Szwajcarii oraz Chile. Jeśli dodać do tego wspaniały kwartet smyczkowy, który przyjechał specjalnie z Lwowa, to na scenie następuje integracja nie tylko europejskiego a światowego środowiska muzycznego. Język muzyki jest uniwersalnym i zrozumiałym przekazem, który znosząc różnice, łączy artystów na scenie oraz słuchaczy. Młodzi ludzie tworzą i mówią jednym wspólnym językiem - językiem muzyki.

Na program szczawnickiego koncertu składały się najwyższej klasy utwory fortepianowe. Czterem solistom - pianistom towarzyszył Kwartet Smyczkowy Akademia, występujący w składzie: Roksolyana Zakopets, Julia Tokach, Ustym Zhuk, Dmitrij Nikolaew. Tworzą go absolwenci Lwowskiej Akademii Muzycznej. Kwartet ma na swoim koncie wiele nagród na międzynarodowych konkursach kameralnych na Ukrainie, w Holandii i Polsce.

Jako pierwsza wystąpiła pianistka pochodząca z Rumunii - Alina Andriuti. Artystka pochodzi z rodziny muzycznej, a naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest laureatką wielu nagród, m.in. III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym we Włoszech w 2011r. oraz nagrody Złoty Parnas na Międzynarodowym Forum Pianistycznym. W jej wykonaniu zebrani usłyszeli „Fantazję A dur na tematy polskie” opus 13 Fryderyka Chopina.

Drugą pianistką, która zaprezentował swój kunszt w szczawnickiej świątyni, była pochodzącą ze Szczawnicy Aleksandra Hurkała. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatką wielu międzynarodowych nagród m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie w 2012 roku, oraz II nagrody w październiku 2014r. na Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Kopenhadze. Artystka wykonała Koncert F- dur BWV 1057 J. S. Bacha 1 cz. Allegro i 2 cz. Andante.

Kolejnymi utworami zaprezentowanymi przez przybyłych muzyków były koncerty Fryderyka Chopina. Pierwszy koncert, f-moll cz.1, zagrał pianista pochodzący z Chile Alexandros Jusokos. Jest absolwentem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie w Chile specjalizacja fortepian, profesorem Katedry Fortepianu w Konserwatorium w Santiago de Chile w latach 2003 – 2011, jurorem w konkursach pianistycznych w Chile, Argentynie, Peru, Ekwadorze i w Polsce.

Międzynarodowe spotkanie muzyczne, częścią koncertu e-moll op.11 Fryderyka Chopina zakończyła pianistka, która przyjechała ze Szwajcarii Maryia Anikina. Trzy lata temu ukończyła Moskiewską Akademie Muzyczną. Jest laureatką m.in. konkursu w Szwajcarii, Anglii i Moskwie. Obecnie swoją naukę kontynuuje na podyplomowych studiach w Szwajcarii.

Ponadgodzinna dawka doskonałej muzyki w światowym wykonaniu została doceniona przez szczawnickich melomanów i gości miasta. Publiczność przybyła do kościoła św. Wojciecha w ten zimowy wieczór bardzo gorąco oklaskiwała młodych artystów, a burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda podziękował każdemu, wręczając pamiątkowe albumy z Pienin. Jest nadzieja, że muzycy w Pieniny wrócą latem, by koncertować w muzycznej altanie Parku Dolnego.


źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas