Aktualności

"Kwiaty zaklęte w korzeniach" Romana Kacwina

Od dzisiaj w restauracji Klasyczna w Krościenku nad Dunajcem można oglądać zbiór prac Romana Kacwina, członka Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Wystawa potrwa do 10 kwietnia.
Nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny"----------------- >
SYLWETKA ROMANA KACWINA


Urodzony w 1961 r. w Krościenku n. D. Zainteresowanie samorodnie układającymi się kształtami drzew i krzewów, zwłaszcza jałowca górskiego pojawiło się u Romana Kacwina w czasie gdy chodził do szkoły podstawowej w Krościenku. Jałowiec jest odporny na gnicie, jego wiek może osiągnąć nawet ponad sto lat.

Po wielu latach leżenia pośród runa leśnego, po dokładnym oczyszczeniu nadaje się wciąż do obróbki plastycznej. Najczęściej kompozycje artystyczne R. Kacwina składają się z kilku elementów, chociaż zdarza się, że jeden element, w miarę dużych rozmiarów tworzy jednolitą formę.

Artysta nie ingeruje w to, co natura sama zrobiła ograniczając się do podstawowej obróbki, tj. czyszczenia, szlifowania, leczenia, sklejania ze sobą kilku korzeni i końcowego malowania - czynności mających na celu wydobycie naturalnego piękna i doskonałości zestawionej formy. . Nie układa elementów jałowca upodobniając go do postaci zwierząt czy ludzi. Nie rzeźbi w nim. To go odróżnia od większości znanych korzenioplastyków.

Kompozycje korzenioplastyczne na pierwszy rzut oka wydają się łatwe do wykonania, ale to tylko pozory. W związku z tym iż budowa każdego fragmentu jałowca jest inna, wymaga on indywidualnego podejścia. Dlatego prace R. Kacwina są oryginalne i niepowtarzalne.

Aktualny numer

Dołącz do nas