Aktualności

KSIĄŻKA MIESIĄCA: Michał Olszewski "Najlepsze buty świata"

Już w najbliższą sobotę będziemy promować książkę Michała Olszewskiego "Najlepsze buty świata". Serdecznie zapraszamy do Dworku Gościnnego.

JAZZ BAR
28 marca 2015 (sobota), godz. 19:00
Wstęp wolny


Kup nowy numer magazynu "Polski Region Pieniny" ------------------>

"Najlepsze buty świata" to zbiór reportaży Michała Olszewskiego, składają się z tekstów opublikowanych w latach 2003-2014 w "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym".
Autor ucieka od tymczasowości, a jego bohaterowie nawet po latach opowiadają nam istotne prawdy o naszej współczesności. Olszewski nie szuka sensacji. Interesuje go raczej czasami przemilczany, czasami ukrywany, kryzys, do którego dochodzi w jakiejś społeczności. Próbuje opowiedzieć rzeczywistość ludzi skazanych na izolację i stereotypowe postrzeganie w taki sposób, by ukazać wpisaną w ich losy uniwersalność. Nie ocenia. Opuszczenie okazuje się ważnym problemem także w tych reportażach, które dotyczą osób wykluczonych ze społeczeństwa, czy to z powodu nałogu, czy to popełnionego przestępstwa, czy to nieumiejętności odcięcia się od swojego oprawcy. Przywracanie ludzi złamanych do życia, "reanimowanie" ideowe i aktywizowanie stają i wyzwaniem, i ryzykiem.( B. Darska)
Przygląda się swoim bohaterom z bardzo bliska. Często po prostu z nimi milczy. Kiedy trudno im zebrać słowa, razem czekają na ten moment, w którym w końcu zaczynają opowiadać. Nie pogania, patrzy wtedy dookoła: na ceratę na stole, obrazy na ścianie, odklejoną tapetę. Nie spieszy się. ( A.Grabowska)


Michał Olszewski dziennikarz, pisarz, publicysta. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był dziennikarzem krakowskiego wydania Gazety Wyborczej. Od stycznia 2007 kierownik działu reportażu Tygodnika Powszechnego. Jest autorem wielu reportaży (za reportaż "Przez dotyk" otrzymał nagrodę w konkursie reporterów "Oczy otwarte"). Publikował również opowiadania, szkice i recenzje w czasopismach literackich. Jego debiutem prozatorskim był zbiór opowiadań Do Amsterdamu (2003), który otrzymał pierwszą nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza" organizowanego przez wydawnictwo Znak.

Aktualny numer

Dołącz do nas