Aktualności

Czorsztyn wczoraj i dziś!

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z niezwykle interesującym artykułem opisującym Gminę Czorsztyn. Ukaże się on wraz z niezwykłymi zdjęciami w nowym wiosennym numerze naszego magazynu. Życzymy miłej lektury.


Kup zimowy numer magazynu "Polski Region Pieniny" ------------->

CZORSZTYN KIEDYŚ:

O Czorsztynie było głośno już w XII wieku. Piękno tego regionu nie uszło uwadze kronikarzy ani wielmożnych tego świata, którzy chętnie się tu osiedlali. Pierwszym właścicielem słynnego czorsztyńskiego zamku był krakowski szlachcic Piotr Wydżga. Za czasów panowania króla Kazimierza III Wielkiego, malowniczo położony zamek obwarowano murami i pewnie dlatego, stał się on fortecą i ośrodkiem powstania chłopskiego oraz punktem oporu konfederatów barskich. Niestety, w 1792 roku zamek strawił pożar, po którym nie odzyskał dawnej świetności. Obecnie jego ruiny majestatycznie wznoszą się na stromym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Niezwykła kaplica, z przełomu XVIII i XIX wieku, to też jeden z symboli tego miejsca.CZORSZTYN DZIŚ:

Zachwyca o każdej porze roku. Zakochają się w nim amatorzy górskich wycieczek, rowerzyści, kajakarze i narciarze.Góra Wdżar jest jednym z najważniejszych punktów na narciarskiej mapie Polski. Czorsztyn – Ski to ośrodek gwarantujący doskonale przygotowane trasy narciarskie i znakomite zaplecze do uprawiania białego szaleństwa, dlatego rocznie przyciąga dziesiątki tysięcy narciarzy i snowboardzistów. Wyjazd na szczyt góry Wdżar zapewnia turystom zapierający dech w piersiach widok. Panorama Tatr u stóp których rozpościera się idealnie gładka tafla jeziora Czorsztyńskiego, a w tle majaczą ośrodki narciarskie w Niedzicy i Białce, takich obrazków nie ma nigdzie w Polsce.

Latem Czorsztyn oferuje cały wachlarz atrakcji, dzięki którym można aktywnie spędzić czas. Liczne trasy rowerowe, wspinaczka górska, zjeżdżalnia grawitacyjna typu alpine coaster, park linowy czy też uwaga hodowla strusi sprawiają, że może być naprawdę ciekawie, kto zaś woli wodę, nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdzie wszystko, co potrzebne jest do szczęścia. Specjalnie wydzielona plaża pozwala bezpiecznie wypocząć, a wypożyczalnia żaglówek czy też przejażdżka taksówką wodną pozwolą podziwiać region z perspektywy wody. A jest co oglądać. Można przepłynąć do pobliskiej Niedzicy, by obejrzeć imponujący zamek i potężną tamę. W Sromowcach z kolei turyści znajdą największa atrakcję turystyczną regionu, czyli spływ przełomem Dunajca. Ten specyficzny rafting, w towarzystwie doświadczonych flisaków-bajarzy, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy przybywają w Pieniny.


Słowo od wójta Gminy Czorsztyn, Tadeusza Wacha:

"Szanowni Państwo!

Gmina Czorsztyn znajduje się w przepięknym regionie położonym u podnóża Górców i Pienin. Wyróżnia się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi: wzgórza, doliny, górskie strumyki oraz rozległe Jezioro Czorsztyńskie stwarzają idealne warunki zarówno do uprawniania turystyki, jak również dla wypoczynku. Na mapie przyrodniczych atrakcji czeka na Państwa m.in. spływ przełomem Dunajca, prawdziwa krajobrazowa perła oraz kilometry szlaków turystycznych prowadzących przez niepowtarzalne Gorce i Pieniny. Tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć.

Serdecznie zapraszam!"

Aktualny numer

Dołącz do nas