Aktualności

KSIĄŻKA MIESIĄCA: 100 porad gór

Spotkanie z Marcinem Kacperkiem, autorem „100 porad gór” wydawnictwa Góry Books, już w najbliższą sobotę w Dworku Gościnnym. Serdecznie zapraszamy!

FOYER
25 kwietnia 2015 (sobota), godz. 19:00
Wstęp wolnyKUP NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU ----------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE---------------------------->

Spotkanie z Marcinem Kacperkiem autorem „100 porad gór” wydawnictwa Góry Books - dyskusja „między wysiłkiem a ryzykiem”, gdzie przebiega granica między akceptowanym i nieakceptowalnym poziomem ryzyka w sportach górskich…?

W czym sporty górskie różne są od innych outdoorowych aktywności? Gdzie przebiega granica między akceptowanym i nieakceptowalnym poziomem ryzyka? Jak można uczyć innych rekreacyjnych działań ocierających się o śmiertelne zagrożenia?

Marcin Kacperek - zawodowy przewodnik górski i narciarski. Jeden z niewielu Polaków posiadających międzynarodową licencję przewodnicką UIAGM. Prezes polskiego stowarzyszenia przewodników wysokogórskich, wspinacz znany głównie z samotnych szybkich przejść wielkich ścian i wspinaczek bez asekuracji. Narciarz ekstremalny, alpinista, narciarz ekstremalny. Autor artykułów w „Magazynie Narciarskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Pulsie Biznesu”, „Playboyu”, „CKM”, „Górach” i innych. Jest autorem pierwszego i jak dotąd jedynego wydanego w języku polskim poradnika dotyczącego bezpieczeństwa lawinowego: „Kochaj śnieg, unikaj lawin”. Jego dokonania w Tatrach, Dolomitach, wielu rejonach Alp, Stanów Zjednoczonych oraz w Chinach plasują go w czołówce polskich alpinistów. Wśród jego najlepszych przejść przeważają szybkie przejścia trudnych dróg oraz ścian, często samotnie i bez asekuracji. W 2007 roku wspólnie z Przemkiem Wójcikiem i Andrzejem Sokołowskim wziął udział w wyprawie w niedostępne góry Qonglai, w chińskiej prowincji Syczuan, pokonując nową, trudną drogę na kilometrowej ścianie szczytu Niuxim Shan (4942 m). Za to osiągnięcie cała trójka została nominowana do presjżowej środowiskowej nagrody „Jedynka”, wręczanej za wybitne osiągnięcia wspinaczkowe. W działaniach narciarskich Marcina dominują zjazdy typu freeride, ale zajmował się również narciarstwem ektremalnym, poza znanymi klasykami zjeżdżał między innymi południową ścianą Moncha w Szwajcarii (500 metrów, w górnej części 55 stopni), wprost do doliny Mułowej z wierzchołka Krzesanicy (200 metrów, miejscami powyżej 50 stopni - pierwszy zjazd narciarski tą linią) oraz słynnym kuluarem „Dream Weaver” na Mt. Meeker w Colorado (600m, pierwszy zjazd narciarski tą linią).
Zakres tematów poruszonych w pierwszym tomie „100 porad GÓR” jest niezwykle szeroki. W 50 rozdziałach, na ponad 500 stronach, opisane zostały zagadnienia dotyczące wspinaczki skalnej, lodowej, drytoolowej, alpinizmu, bezpieczeństwa i higieny w górach (także tych najwyższych), skituringu, freeride, slackline, fotografii outdoorowej, przygotowania psychologicznego, prawidłowego odżywiania oraz właściwego doboru sprzętu i ubioru. Dopełnieniem porad są wywiady, w których poruszone zostały kwesje omawiane w poradach
.

Ogromnym atutem pierwszego tomu „100 porad GÓR” są autorzy – wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Wśród nich są topowi wspinacze i narciarze, przewodnicy górscy IVBV, instruktorzy PZA, ratownicy górscy i pracownicy naukowi.

Aktualny numer

Dołącz do nas