Aktualności

IV Spotkanie Na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat

Spotkanie odbędzie się w Ochotnicy Górnej (Studzionki) w dniach 1 - 3 maja 2015 r. Serdecznie zapraszamy.

KUP NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU ----------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE---------------------------->


W duchu wierności tym słowom św. Jana Pawła II, 1 maja w Ochotnicy Górnej, na Studzionkach - malowniczo położonym przysiółku znajdującym się na najdłuższym Szlaku Beskidzkim, w Kaplicy p.w. św. Józefa Rzemieślnika, będzie miało miejsce IV Spotkanie Artystów i Twórców Ludowych Łuku Karpat. Artyści i twórcy spotkają się na szlaku - w pół drogi - od Rumunii, Ukrainy, przez Bieszczady, Beskid Niski, Gorce, Pieniny, Podhale aż po Beskid Śląski-SZLAKU KULTURY WOŁOSKIEJ.

Spotkanie się twórców i artystów ludowych i w takim miejscu, to swoisty fenomen dzisiejszych czasów, gdzie króluje pogląd, że sztuka ma straszyć i powalać na kolana. Jest to także powrót do korzeni ludzi gór, mających początek w wędrówce ludu wołoskiego szlakiem Łuku Karpat. Na tegoroczne spotkanie, oprócz naszych artystów i twórców, udział zapowiedzieli przedstawiciele z obwodu lwowskiego, wśród których znani nam już artyści Oksana Kohut i Ostap Sojka, pojawi się słynny ukraiński muzyk Myron Bloshchychak. Rumunię reprezentować będzie sześciu artystów, wśród których jest dwóch muzyków grających muzykę Karpat.

Jednym słowem warto wybrać się na tegoroczną „Majówkę” do Ochotnicy Górnej.
Program MAJÓWKI:

1. maja – Studzionki: IV Spotkanie na Szlaku Artystów i Twórców
godz. 15.00 - uroczysta Msza Św. w intencji Artystów i Twórców oraz Ludzi Kultury
Po Mszy Św.: Powitanie gości, historia Skansenu na Studzionkach - Wojciech Mulet, prezentacja twórców i ich dorobku artystycznego- zapisy na warsztaty, promocja książki „Regionalizm czy nowa etniczność. Wieś podhalańska w XXI w.” Ewa Nowicka, Anna Wrona posiady; panel Artystów i Twórców.

2. maja - Centrum wsi Ochotnicy Górnej, amfiteatr: PASTERSTWO
od godz. 10.oo do 13.oo -plenerowe warsztaty Artystów i Twórców – zapisy, godz. 16.00 – Msza Św. w Kaplicy w os. Jamne w intencji szczęśliwego wypasu owiec, redyk.

3. maja – Centrum wsi, amfiteatr PIKNIK RODZINNY
od godz. 15.00 - prezentacje prac warsztatowych efektów, występy grup działających przy WOK- u oraz wspólna Muzyka Karpat-ludzi gór
godz.19.15 - projekcja międzynarodowego projektu Dekalog Prolog w ramach roku św. JP II
godz.19.30 - inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej NIE RZUCIM ZIEMI.
Godz.20.00 - pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Prawo i przywileje pasterzy” w reżyserii Wojciecha Jachymiaka

Spotkaniu towarzyszyć będzie: muzyka Karpat, wystawa Artystów i Twórców oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej.


autor: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas