Aktualności

Oficjalna inauguracja sezonu flisackiego

Flisacy oficjalnie zainaugurowali kolejny (już 183) sezon. Na przystani początkowej spływu w Sromowcach-Kątach odbyła się dzisiaj inauguracyjna Msza św. rozpoczynająca tegoroczny sezon flisacki w Pieninach.KUP NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU ----------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE--------------------------->
Mimo tego, że flisacy już niemal miesiąc spływają tratwami po Dunajcu, dzisiaj oficjalnie i tradycyjnie Mszą św. rozpoczęli tegoroczny sezon. Msza odprawiona została na przystani początkowej spływu, którą w zastępstwie metropolity krakowskiego odprawił wraz z proboszczami i księżmi sąsiednich parafii bp Damian Muskus. Po jej zakończeniu biskup poświęcił łodzie flisackie i spłynął jedną z nich.

W homilii skierowanej do uczestników mówił o wyjątkowości krajobrazu Pienin, miejscu które służyć ma do odpoczynku po ciężkiej pracy, odpoczynku o który w Polsce coraz trudniej w konsekwencji czego cierpi rodzina.

W Mszy św. oprócz flisaków i ich rodzin uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych m.in. Bogusław Waksmundzki urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Tadeusz Wach wójt Gminy Czorsztyn oraz Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

Uroczystości na przystani w Sromowcach uświetnił flisacki chór, kapela Białopotocanie, poczty sztandarowe wraz z delegacją Bractwa Flisackiego p.w. Św Barbary z Ulanowa (woj. podkarpackie).

Co roku na chętnych do przemierzenia Przełomu Dunajca czeka około 250 flisackich łodzi. Sezon zakończy się 31 października. Trasa do Szczawnicy ma długość około 18 km i pokonanie jej zajmuje 2 godz. i 15 minut. Trasa do Krościenka jest o 5 km dłuższa i trwa o 0,5 godz. dłużej. Spływ przełomem Dunajca organizuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich działające od 1934 r.

źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas