Aktualności

Wybitny skrzypek pieniński w Programie 2 Polskiego Radia!

5 maja o godzinie 12.00 w magazynie kultury ludowej "Źródła" w Programie 2 Polskiego Radia będziemy wspominać wybitnego skrzypka pienińskiego - Jana Knutelskiego. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji.KUP NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU ----------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE--------------------------->
JAN KNUTELSKI


Jan (Jasiek) Knutelski (ur. w 1930 w Krościenku nad Dunajcem, zm. w 1995) – najwybitniejszy pieniński skrzypek ludowy, założyciel i prymista kapeli góralskiej, przez wiele lat związany również z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem.

Jasiek Knutelski był samoukiem. Założył zespół muzyczny, w którym przez 33 lata grał ze swoimi dwoma młodszymi braćmi i kuzynem. Na jego repertuar składały się głównie tańce: polki, sztajerki, obyrtane, zbójnickie oraz charakterystyczny dla Pienin ogrodnik. Jego styl charakteryzował się barwnym i przejrzystym urozmaicaniem tych melodii.

Po powstaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny” w 1953 roku przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego związał się z tym zespołem. Koncertował z nim nie tylko w Pieninach, Gorcach, na Spiszu, Podhalu i na Orawie, ale również w wielu krajach Europy. Zespół grał w Grecji, Bułgarii, Francji, Niemczech, Holandii, na Węgrzech i we Włoszech. Podczas pobytu we Włoszech, papież Jan Paweł II słuchał 45–minutowego koncertu zespołu w swojej letniej rezydencji.

W 1987 roku Knutelski otrzymał główną nagrodę w konkursie „Muzyk podhalański”.

Po jego śmierci jedna z ulic w Krościenku została nazwana jego imieniem.

Aktualny numer

Dołącz do nas