Aktualności

PRZEGLĄD PRASY: "Szczawnica na nowo odkryta" w magazynie Elity

ELITY — magazyn reprezentujący opiniotwórcze środowisko biznesu, kultury, nauki i zarządzania. W ostatnim wydaniu przeczytamy o Uzdrowisku Szczawnica oraz zmianach jakie zaszły w ostatnich latach. Serdecznie zapraszamy.KUP NOWY WIOSENNY NUMER MAGAZYNU ----------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE--------------------------->HISTORIA KURORTU

Od ponad 10 lat rodzina Andrzeja Mańkowskiego, wnuka Adama hrabiego Stadnickiego, inwestuje w odbudowę i restrukturyzację uzdrowiska Szczawnica. I choć czasami pojawiały się wątpliwości czy uda się odzyskać skonfiskowane po II wojnie światowej dobra, to dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że było warto rozpocząć te wieloletnią batalię o rodzinne dobra. Wysiłek całej rodziny, a w szczególności dzieci Andrzeja i Monique Mańkowskich: Krzysztofa, Nicolasa i Heleny, nie poszedł na marne. Dzisiaj Szczawnica odzyskuje miniony splendor. Budynki i parki miasta odzyskują dawny blask, ponownie rozkwita życie kulturalne w Dworku Gościnnym, a nazwisko Mańkowski coraz mocniej utrwala się w świadomości mieszkańców i gości Szczawnicy.

Historia rodu Stadnickich związana jest ze Szczawnicą od początków XX wieku. Stadniccy to stary, małopolski ród, którego korzenie sięgają XIV wieku. Wywodzą swoje nazwisko z dziedzicznej wsi Stadniki, położonej w okolicach Bochni i Dobczyc nad rzeką Szreniawą. Od 1799 byli właścicielami Nawojowej, a także, m.in. wsi sąsiadujących ze Szczawnicą - Czarnej i Białej Wody. Wkrótce również do Stadnickich należała Szlachtowa i Jaworki. W 1902r. Adam hr Stadnicki został spadkobiercą dóbr w Nawojowej i majątku we Frainie. W 1907r., kierując się szczytną ideą ochrony rodzimych polskich lasów, nabywa od Idy hrabiny Lasockiej i węgierskiej spółki Gasch i Szanto dobra szczawnickie. Kiedy Akademia Umiejętności, spadkobierczyni Józefa Szalaya - twórcy uzdrowiska, wystawiła na sprzedaż podupadający, źle prowadzony przez dzierżawcę Zakład Zdrojowy w Szczawnicy, hrabia Stadnicki 1 lipca 1909r. zostaje właścicielem Górnego i Dolnego Zakładu Zdrojowego w Szczawnicy.

Rozpoczął się okres rozwoju kurortu, który trwał nieprzerwanie aż do II wojny światowej. W 1945 roku skonfiskowano na rzecz państwa jego majątek w Nawojowej, a w 1948 upaństwowiono uzdrowisko w Szczawnicy. Rodzina Stadnickich rozjechała się po świecie. Ale Adam hr Stadnicki zawsze chciał wrócić do Szczawnicy. Z mieszkania w Osoli pod Wrocławiem, przyjeżdżał tu do końca życia. Po 1989 roku kurort zaczął podupadać i dopiero działania podjęte przez spadkobierców Adama Stadnickiego doprowadziły w 2005 roku od odzyskania przez rodzinę Mańkowskich, na na mocy wyroku NSA, dużej części uzdrowiska. Wtedy też pojawiła się realna szansa na przywrócenie Szczawnicy dawnego blasku. Od tego momentu rodzina Mańkowskich nie poprzestaje w wysiłkach, aby przywrócić Szczawnicy dawny splendor i nadać uzdrowisku europejski charakter. Wizja rozwoju Szczawnicy Rodziny Mańkowskich wywodzi się z idei, która przyświecała również ich przodkowi. Pragną oni uczynić Szczawnicę kurortem z pełną gamą zabiegów i dostępem do komfortowych sanatoriów, a także z bogatym zapleczem infrastrukturalnym – z restauracjami i hotelami – o najwyższym standardzie usług. Dla urzeczywistnienia tych zamierzeń, w 2004 roku powstała rodzinna spółka Thermaleo.

SZCZAWNICA PIĘKNIEJE

Dla turystów i kuracjuszy, którzy Szczawnicę odwiedzali w przeszłości i bywają w niej dziś rozwój uzdrowiska jest niezwykle widoczny. Na pierwszy rzut oka widać przywrócone do dawnej świetności budynki: Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla, ukrytej wśród pięknych, starych drzew Willi pod Modrzewiami, stylowej Cafe Helenki, czy też - chyba najbardziej niezwykłego miejsca w Szczawnicy - Dworku Gościnnego. Nie brak w Szczawnicy ciekawych miejsc, z których znaczna część zawdzięcza swoje drugie życie właśnie działalności rodziny Mańkowskich, która niestrudzenie, stara się przywrócić miastu jego dawny czar. Na urodzie zyskały place, pomniki oraz liczne budynki. Rozwija się infrastruktura wypoczynkowa i leczniczo-rehabilitacyjna.

UZDROWISKO SZCZAWNICA

Szczawnica jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pełny rozkwit Uzdrowisko zawdzięcza działalności Józefa Szalaya i dr. Józefa Dietla, który jest uważany za właściwego twórcę szczawnickiego kurortu. Aktualnie na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód – szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XVI wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z niemalże całego świata. Nieodłącznym elementem Uzdrowiska jest zatem wspaniała Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie do dyspozycji gości są szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. W 2013 uruchomiono Rozlewnię Naturalnych Wód Leczniczych. Pięć wód – Stefan, Jan, Helena, Józefina i Józef dostępnych jest w 5 litrowych kartonowych opakowaniach Bag in Box. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, w tym przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń aparatu głosowego; schorzeń alergicznych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej; schorzeń układu ruchu tj. chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także chorób rematycznych i reumatoidalnego zapalenia stawów. Do leczenia gości kurortu wykorzystuje się własne surowce balneologiczne w postaci należących do Uzdrowiska wód mineralnych jak również walory środowiskowe jakim jest leczniczy mikroklimat.

DWOREK GOŚCINNY - PIENIŃSKI SALON W SZCZAWNICY

Dworek Gościnny to niezwykłe miejsce, którego historia sięga XIX wieku. Budowę Dworku rozpoczął w Szczawnicy Józef Szalay stawiając w 1875 roku pierwsze fundamenty, na których miał stanąć „pieniński salon”. Gmach uroczyście otwarto w 1884 r. Przez kilkadziesiąt lat Dworek stanowił centrum życia kulturalno-rozrywkowego Pienin. Były to czasy jego świetności. 20 października 1962 roku Dworek spłonął. W 2008 roku spółka Thermaleo rozpoczęła jego odbudowę. Odtworzona została, zgodnie z pierwowzorem, wspaniała bryła budynku, jak również zachowane zostały regionalne elementy, rzeźbione w drewnie i malowane ornamenty góralskie, co pozwoliło zachować specyfikę Dworku. Dzisiaj Dworek Gościnny łączy w sobie czar i urok minionej epoki ze współczesną funkcjonalnością. Wnętrza przyciągają oryginalnymi aranżacjami, pod którymi kryją się najnowocześniejsze systemy multimedialne. Dworek Gościnny to jedyne miejsce w Małopolsce gdzie mogą odbywać się duże imprezy i niewątpliwie jedyne miejsce w Polsce o tak niezwykłej sali teatralno-balowej.

MODRZEWIE PARK HOTEL*****

„Modrzewie Park Hotel” to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach łączący klimat rodzinnego domu ze współczesnym komfortem i europejskim standardem. To idealne miejsce dla gości ceniących sobie wygodę, luksus, a także szukających spokoju i serdecznej atmosfery. „Willa pod Modrzewiami”, w której dzisiaj znajduje się ten wyjątkowy hotel, została wybudowana w 1938 roku przez Adama Stadnickiego. Jej nazwa podchodzi od otaczających willę majestatycznych, wiekowych modrzewi, których szum dyskretnie towarzyszy dzisiaj hotelowym gościom. Budynek, odrestaurowany w 2005 roku przez Rodzinę Mańkowskich, został przepięknie wkomponowany w taczającą gozieleń parku. Pokoje „Modrzewie Park Hotel” urządzone zostały z niezwykłą elegancją i dbałością o szczegół w taki sposób, aby zachwyciły swoim wystrojem najbardziej wymagających gości, a zarazem stworzyły atmosferę rodzinnych i intymnych wnętrz. W Modrzewie Park Hotel do dyspozycji gości znajduje się również centrum Wellness z krytym basenem, jacuzzi, sauną, łaźnią turecką i zapachowymi prysznicami. Znajduje się w nim również restauracja w której można skosztować wykwintnych dań z różnych zakątków świata.

ATRAKCJE SZCZAWNICY

Główną atrakcją turystyczną okolic Szczawnicy jest, znany jest już od początku XIX wieku, spływ Przełomem Dunajca na tradycyjnych drewnianych tratwach. Przełom pieniński uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dunajec, głęboko wciśnięty między wapienne skały tworzy tu liczne pętle i gwałtowne zakręty. Widoki z tratwy na dochodzące do 500 m wysokości skalne ściany i otaczające rzekę gęste lasy dostarczają niezapomnianych przeżyć. Szczawnica to także prawdziwy raj dla miłośników górskich wycieczek i bliskiego kontaktu z naturą. Tutaj zaczynają się liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, prowadzące na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do rezerwatu Białej Wody, który obfituje w malownicze skałki i progi skalne, które tworzą liczne przełomy i wodospady. Dla pasjonatów konnych przejażdżek Stadnina Koni Rajd w Jaworkach oferuje konne rajdy i wycieczki, w czasie których można podziwiać piękno rezerwatu przyrody. Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu. Zimą Szczawnica to wymarzone miejsce dla amatorów białego szaleństwa. Kilka tras narciarskich i panujące na nich doskonałe warunki śniegowe dają możliwość uprawiania zarówno narciarstwa zjazdowego, jak i biegowego
oraz snowboardu.


CAŁY ARTYKUŁ WRAZ ZE ZDJĘCIAMI DOSTĘPNY POD LINKIEM:

http://newsletter.thermaleo.pl/contents/news/Elity.pdf

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Aktualny numer

Dołącz do nas