Aktualności

Święto kultury Spisza w Niedzicy...

Już 4 lipca zapraszamy do Niedzicy na imprezę przesiąkniętą kulturą Spisza zarówno polskiego, jak i słowackiego. Wszystkim sympatyków naszej regionalnej kultury serdecznie zapraszamy.


KUP AKTUALNY NUMER MAGAZYNU -------------------------->
BUY THE NEW ISSUE OF MAGAZINE--------------------------->
XX ŚPISKO WATRA

Data: 5 lipca 2015 (niedziela)
Miejsce: Niedzica przy Gminnym Ośrodku Kultury


RELACJA Z portalu podhale24.pl z zeszłorocznej XIX edycji ŚPISKO WATRA autorstwa Janusza Olkiewicza:

"Wczesnym popołudniem przy Gminnym Ośrodku Kultury Paweł Dziuban, wójt uroczyście zapalił watrę, inaugurującą XIX Śpisko Watre, której organizatorami były Gmina Łapsze Niżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy, a patronem medialnym było Podhale24.

Ten kilkugodzinny przegląd zespołów regionalnych związanych z kulturą spiską był wspaniale zorganizowanym i prowadzonym widowiskiem o charakterze festynowym, z jednej strony, ale i edukacyjnej dla turystów czy też młodych mieszkańców Gminy Łapsze Niżne uczestniczących w przeglądzie.

To właśnie podczas przeglądu licznie przybyli widzowie mogli podziwiać zarówno kulturę muzyczno – taneczną Spisza, ale także stroje regionalne mieszkańców tego wspaniałego regionu. W przeglądzie obok zespołów polskich i słowackich zaprezentowała się także węgierska grupa CSÁSZTA Néptáccsoport, której występ bardzo podobał się widzom.

Mówiąc o węgiersko – polskich akcentach XIX Śpiskiej Watry należy wspomnieć o promocji publikacji "Słownik gwarowy mieszkańców węgierskiej miejscowości Derenku i ich potomków", którzy w XVII wieku opuścili Polskie tereny z regionu Spisza i wywędrowali właśnie do tej miejscowości, kultywując tradycje Polskości, w tym kulturę językową, która prawie nie uległa zmianom językowym polszczyzny sprzed czterech wieków.

Podczas imprezy wystąpiły także zespoły: "Małe Jedlicki’’ i "Hajduki’’ z Łapsz Wyżnych, "Dunajec" i "Czardasz’’ z Niedzicy, "Bystry Potok’’ z Kacwina, "Frydmanie’’ z Frydmana, "Honaj" z Dursztyna, "Maguranka" ze Spiskiej Starej Wsi (Słowacja), "Jaworinki’" i "Mali Toniecnici" z Krempach oraz "Ciardasie" z Czarnej Góry.

Wśród widzów gorąco oklaskujących występujących regionalnych zespołów tanecznych i muzycznych byli przedstawiciele władz samorządowych gminy Łapsze Niżne, powiatu nowotarskiego, samorządowcy z gmin z regionu Spisza, jak i samorządów słowackich współpracujących z gospodarzem imprezy.
­
XIX Śpisko Watra to impreza o już wieloletniej tradycji, świadczącej o tym, że wpisała się ona na stałe w kalendarz kulturalny nie tylko gminy, ale całego powiatu nowotarskiego. Jest to też przykład, że władze samorządowe coraz większą wagę w swoich działaniach przywiązują do kultywowania kultury swoich regionów, a przez to promowanie danego regionu w Polsce i poza jej granicami ­ podkreślił w rozmowie z nami członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusław Waksmundzki.

Podczas przeglądu ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Niedzicy. Także dzieci mogły się do woli wybawić na dmuchanych zjeżdżalniach, a wśród smakołyków były obok potraw regionalnych wyroby z grilla, lody i wata cukrowa. Jednym słowem XIX Śpisko Watra, to impreza, podczas której każdy znalazł coś dla siebie, a organizatorzy Watry doskonale spisali się jako gospodarze przeglądu."


źródło: podhale24.pl


Aktualny numer

Dołącz do nas