Aktualności

NUMER 13: Wywiad z wicemistrzem świata w kajakarstwie górskim - Mateuszem Polaczykiem (ENGLISH)

"Najlepiej jest mi w Szczawnicy" - stwierdza w rozmowie z Mateuszem Dutką wicemistrz świata w kajakarstwie górskim - Mateusz Polaczyk. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia całego wywiadu w 13 numerze magazynu "Polski Region Pieniny".


Zamów nowy numer magazynu -------------------------->
Buy the new issue of magazine--------------------------->
MATEUSZ DUTKA: Stefan Kapłaniak, czy znasz tego pana?

MATEUSZ POLACZYK: Oczywiście. Był fenomenalnym kajakarzem. Najbardziej imponuje mi fakt, że mimo iż trenował slalom, potrafił zdobywać medale w kajakarstwie klasycznym, a więc w zupełnie innej konkurencji. To naprawdę coś nie do pomyślenia.

MD: Masz więc do kogo równać...

MP: Tak, dokładnie, jestem pełen podziwu dla jego osiągnięć i mam nadzieję, że za 30 lat również będę mógł się cieszyć tak dużym szacunkiem.

MD: Na szczęście nie musisz z panem Stefanem rywalizować.

MP: Dzięki Bogu! (śmiech).

MD: Czy sądzisz, że w naszym kraju ktoś jeszcze stanowi dla ciebie konkurencję? Pytam, bo twoje sukcesy dowodzą, że mógłbyś jej właściwie nie mieć. Od paru lat na każdej większej imprezie uzy- skujesz najlepsze rezultaty...

MP: Oczywiście, największymi konkurentami pozostają moi bracia (śmiech), ale również jest kilku innych młodych zawodników, którzy naprawdę prezentują wysoki poziom i którzy po prostu liczą się w stawce. Jutro mamy zawody o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa i tylko trzech najlepszych zawodników z tej imprezy dostanie możliwość udziału w Mistrzostwach Europy, które notabene już niebawem.

MD: Czyli nie jesteś w stu procentach pewny, że znajdziesz się w tej trójce?

MP: Wierz mi, że nie. Na tegorocznych kwalifikacjach do kadry zająłem dopiero 4. miejsce, a więc będę musiał dać z siebie wszystko, aby wywalczyć w Krakowie awans. Kajakarstwo to specyficzny sport, w którym co roku trzeba budować formę od zera i niestety, nie zawsze udaje się ją uzyskać na czas.

MD: Budowanie formy nie jest więc niczym łatwym.

MP: Tak, oczywiście. Dobra forma to jakby balans między przygoto- waniem fizycznym i technicznym. Kajakarstwo górskie jest na tyle złożoną dyscypliną, że o ile do dobrej formy fizycznej każdy jest w stanie dojść, to aby dobrze wyglądało to pod względem technicznym, jest już zdecydowanie trudniejszym zadaniem..

Cały wywiad dostępny w najnowszym 13 numerze magazynu "Polski Region Pieniny".

Serdecznie zapraszamy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"I feel best in Szczawnica" - An interview with Mateusz Polaczyk, Withwater Kayaking World Runner-Up - Mateusz Dutka

MATEUSZ DUTKA: Stefan Kapłaniak: do you know him?

MATEUSZ POLACZYK: Of course. He was an amazing kayaker. What I find most impressive is that although he practised slalom, he was capable of winning medals in sprint kayak, i.e. classical style, runs, which is in an entirely different competition. That is something absolutely unbelievable.

MD: So you’ve got somebody to catch up with...

MP: Yes, precisely, I am full of admiration for his achievements and hope that in 30 years I will be able to enjoy equal respect.

MD: Luckily, you don’t have to compete against Stefan.

MP: Lord be praised! (laughs)

MD: Do you believe you have your match in Poland? I am asking because your success proves it possible that you may have none. For a few years you have obtained the best results at every major event.

MP: Obviously, my brothers remain my most serious competitors. (laughs). And yes, there are also a handful of other young competitors demonstrating a truly high level, who have to be counted in the field. Tomorrow we have the Mayor of Kraków Cup, and only the three best contestants will be allowed to participate in the European Championships, which by the way are not that far away.

MD: So you are not 100% sure that you will be one of the three?

MP: Believe me, I’m not. In this year’s qualifier for the national team I was only fourth, so I will have to do what I can to join the team by competing in Kraków. Kayaking is a peculiar sport where you need to build up your fitness from scratch every year, and unfortunately sometimes you don’t manage to do it on time.

MP: Building up fitness is not an easy job.

MD: Yes, obviously. Being fit is a balance between physical and technical training. Whitewater kayaking is quite a complex discipline. Everyone can get themselves fit, but it is a much more difficult task to acquire a proper technique.

You can read whole interview in the latest (13) issue of magazine. Enjoy!

Aktualny numer

Dołącz do nas