Aktualności

Miejskie Obchody Święta Niepodległości

Jak co roku, 11 listopada, odbyła się w Szczawnicy uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Polskę niepodległości. W tegorocznych obchodach wzięli udział przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją oraz Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą, a także młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji, a także mieszkańcy miasta.

Tegoroczne, 96. obchody rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego pod Pomnikiem Pamięci Narodowej zlokalizowanym obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy.
Rys historyczny połączony z odniesieniami do współczesnej sytuacji dziejowej Polski przestawił Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda, który w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na pojęcie wolności „ (…) Święto Narodowe, które dziś obchodzimy skłania nas nie tylko do głębokiej refleksji nad bolesnymi losami naszej Ojczyzny, ale także nad tym jak dziś pielęgnujemy tę wolność, którą wywalczyli wielcy bohaterowie poświęcając swoje życie. I w tym miejscu znów należy przywołać słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym” (…) Sytuacja społeczna, ekonomiczna i polityczna zmieniła się, nasze życie przechodzi ogromne przeobrażenia, szukamy swojego miejsca nie tylko w kraju, ale i za granicą. Czy zatem nasza miłość do własnej Ojczyzny i do swej wiary katolickiej powinna osłabnąć? Nic bardziej mylnego. To właśnie teraz, w momencie dziejowych zmian i różnego rodzaju zakrętów powinniśmy tą wolność szczególnie uszanować (…)”.

Po przemówieniu, cześć poległym za Ojczyznę oddały delegacje zakładów pracy, szkół i instytucji, które złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych za Wolność i Niepodległość Polski oraz złożyli z Władzami Samorządowymi Szczawnicy okolicznościowe wiązanki na płycie pamiątkowej z lat 1914-1920 znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika.
Następnie poczty sztandarowe samorządu, szczawnickich placówek oświatowych, instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie Szczawnicy, a także pozostali uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta do Kościoła Parafialnego p. w. św. Wojciecha B. M. w Szczawnicy, gdzie koncelebrowana była Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Po zakończonym obrzędzie liturgicznym odbył się V Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości, nad którym honorowy patronat objął Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda. Impreza sportowa przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. H. Sienkiewicza oraz Miejski Ośrodek Kultury zgromadziła 271 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych. Laureatom tegorocznej edycji biegów wręczono okolicznościowe medale oraz nagrody ufundowane przez Miasto i Gminę Szczawnica.
Najmłodszymi zawodnikami biegów zostali Oliwia Niedzielska i Michał Ciesielka.
Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali przedstawiciele GOPR Sekcja Operacyjna Szczawnica, druhowie szczawnickiej jednostki OSP oraz pan Witold Majerczak, a po sportowych zmaganiach ciepły posiłek serwowała zawodnikom Karczma „U Polowacy”.

W godzinach wieczornych, w sali widowiskowej Kinoteatru Pieniny przeprowadzono XVII Konkurs Piosenki Patriotycznej i Religijnej Szkół Podstawowych z terenu Powiatu Nowotarskiego. Nagrodę specjalną konkursu (tablet) ufundowaną przez Burmistrza Szczawnicy otrzymała Patrycja Gabryś z Krościenka n/D.źródło: szczawnica.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas