Aktualności

Pieniny na starej pocztówce

Zapraszamy na promocję książki "Pieniny na starej pocztówce", która odbędzie się w sobotę 21. listopada w Restauracji Jazz Bar Dworku Gościnnego w Szczawnicy.

KUP MAGAZYN PIENINY -------------------------------------------->

Każdy Polak zna nazwę tych gór, potrafi wskazać przynajmniej jeden, najbardziej znany szczyt, Trzy Korony. Wycieczka spływem Dunajca należy do żelaznego programu wszystkich wypoczywających w tej okolicy. To jedno z mniejszych pasm górskich w Polsce jest zaliczane do jednego z najpiękniejszych. Wzniesienia Pienińskiego Pasa Skałkowego właśnie nad Dunajcem przybierają te fantastyczne formy, a meandry górskiej rzeki dodają uroku, niekiedy zadumy, a czasami nawet przysparzają trwogi tym, którzy płyną łódkami na Dunajcu.

Flisacy barwnie opowiadają o historii i o legendach: o skarbach indiańskich w zamku w Niedzicy, o Królu i jego córce Sokolicy, o Mnichach i Zakonnicy uwięzionych w skałach, o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru, o Zamku Pienińskim, a także o prawdziwym życiu w Pieninach dzisiaj.

Kiedyś spływ Dunajcem zaczynał się pod Zamkiem w Czorsztynie, kończył w Krościenku. Po paru godzinach tej cudnej wycieczki każdy jej uczestnik miał głowę wypełnioną wszystkimi pięknościami tej ziemi. Dzisiaj nadarza się okazja, by przebyć tę samą trasę z podobnymi widokami, jak to widzieli nasi ojcowie, dziadkowie. Także niektórzy z nas pamiętają jeszcze tę przystań pod czorsztyńskim zamkiem. Dzisiaj w tej części Pienin wiele się zmieniło. Ale przygoda wciąż pozostaje ta sama.

Niniejsza książka niechże stanie się pamiątką dla wszystkich, którzy kochają ten kawałek polskiej ziemi, dla amatorów górskich wycieczek, fascynatów historii i tych, których urzekł ­Dunajec wijący się pośród Pienin.

Album ten - pierwszy, który ukazuje dawne piękno Pienin na starej pocztówce - zawiera ponad 150 pocztówek z XIX i XX wieku autorstwa m.in. wybitnego fotografa Awita Szuberta (1837—1919), który jako jeden z pierwszych "zdejmował" widoki Tatr, Wieliczki i Pienin. Zamieściliśmy także pocztówki z przedstawieniami Pienin autorstwa Mariana Trzebińskiego (1871—1942), by pokazać także tę mniej znaną ikonografię Pienin. Całość podzielona jest na dziesięć rozdziałów opisujących jeden fragment Ziemi Pienińskiej, z odpowiadającymi mu tekstami i ilustracjami. Wybrane przez nas teksty, pochodzące mniej więcej z czasów, kiedy zostały wykonane fotografie, stanowią znakomite dopełnienie zamieszczonych na tych kartach widoków.

Patroni wydania:
SHS Muzeum Zamek w Niedzicy
ZEW Niedzica SA
Pieniński Park Narodowy

Patroni medialni:
TVP Historia, Pieninyinfo.pl, Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, Radio Kraków, Podhale Region, www.karpaty.travel.pl

film promujący książkę: https://www.youtube.com/watch?v=hSCdu8w-pq4&feature=youtu.be

Aktualny numer

Dołącz do nas