Aktualności

Wystawa poświęcona twórczości lokalnych twórców i regionalnym tradycjom

Już od soboty można oglądać w naszej Galerii Pijalni Wód Mineralnych wystawę poświęconą twórczości lokalnych twórców i regionalnym tradycjom. Zaprezentujemy Państwu prace czterech pokoleń rodziny Zachwiejów. Wystawa nosi tytuł: "Rodzina Zachwiejów. Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia".

KUP MAGAZYN PIENINY -------------------------------------------->

Na wystawie prezentowane są prace czterech pokoleń rodziny Zachwiejów. Seniorów Janiny i Tadeusza, ich dzieci: Wiktora, Ewy, Łukasza i Agnieszki Niezgody, wnuków: Artura, Bartosza, Kingi, Moniki , Kingi Zachwiei-Kapłon, Aleksandry Świder Natalii Niezgody i Emila Niezgody, a także prawnuków: Julii, Oli i Amelki Kapłon.

Oprócz kolekcji malarstwa na szkle obejrzeć można haft regionalny i użytkowy, rzeźbę w drewnie i kamieniu, szmaciane zabawki, a także ramki do obrazów.

Janina Zachwieja „Buliś” jest rodowitą szczawniczanka, pochodzi ze znakomitego rodu społeczników Malinowskich. Jej stryjem był Jan Malinowski – autor słynnego Wesela Góralskiego, w którym zawarty jest unikatowy szczawnicki folklor i zwyczaje. Pracowała w Muzeum Pienińskim, zawsze mocno zaangażowana w życie społeczne Szczawnicy i okolic. Jest członkinią Związku Podhalan, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Grupa Twórcza „Pieniny” a także stowarzyszenia 60+. Z inicjatywy Janiny Zachwiei upamiętnione zostało miejsce martyrologii rodziny Fijasów, zamordowanych bestialsko przez hitlerowców. Swoją miłość do pienińskiej kultury niestrudzenie przekazuje kolejnym pokoleniom.

Tadeusz Zachwieja „Buliś” (zm.2008) - gazda, artysta, społecznik. Uznany twórca ludowy- rzeźbił w drewnie i kamieniu, haftował stroje góralskie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach sztuki regionalnej m.in. podczas IV Biennale Krajów Nadbałtyckich w Toruniu, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Był honorowy członkiem Związku Podhalan. Współorganizował Szczawnickie Spotkania Mendroli od ks. prof. Józefa Tischnera, a także cykl imprez tzw. Pienińskie Lato. Był przyjacielem ks. prof. Józefa Tischnera i Empedoklesem w jego "Historii filozofii po góralsku".

Organizatorzy: Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica S.A.

źródło: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas