Aktualności

Wernisaż rodzinnej wystawy Zachwiejów

Cztery pokolenia rodziny Zachwiejów zaprezentowały swoje prace plastyczne podczas wernisażu wystawy, który odbył się 27 listopada w Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla w Szczawnicy.

KUP MAGAZYN PIENINY -------------------------------------------->

Główną postacią, wokół której skupiła się cała rodzina i przyjaciele, była Janina Zachwieja Buliś z domu Malinowska – szczawnicka malarka, rzeźbiarka, poetka i mistrzyni sztuki kulinarnej. Podczas wernisażu opowiadała o początkach swojej pracy artystycznej.

- Mój mąż rzeźbił. Bywał na różnego rodzaju wydarzeniach, zdobywał nagrody. Zawsze mu towarzyszyłam, ale pozostawałam w cieniu. Pewnego dnia postanowiłam sama spróbować malarstwa. Zachęcił mnie do tego Józef Bieniek podczas warsztatów, które zorganizowałam dla dzieci. Moja przygoda ze sztuką wzięła się z zazdrości ale myślę, że zazdrość dobrze ukierunkowana może przynieść też pożytek – stwierdza artystka.

Kierownik Muzeum Pienińskiego pani Barbara Węglarz, przedstawiając Janinę, mówiła o jej zasługach dla kultury pienińskiej. Działalność artystki zobrazowała za pomocą tekstu Władysława Orkana „Wskazania dla synów Podhala”. Mówiąc o rodzinie Zachwiejów podkreśliła ich przywiązanie do tradycji rodzinnych, regionalnych i patriotycznych.

Obecny podczas wernisażu kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel mówił o gościnności i serdeczności rodziny Zachwiejów. W wernisażu uczestniczyli także kapelan Oddziału Łąckiego ZP ks. dr Stanisław Kowalik oraz brat śp. ks. prof. Józefa Tischnera – Kazimierz Tischner.

Nie zabrakło gości w tym członków ZP ze Szczawnicy, z Łopusznej i innych. Licznie przybyła rodzina, przyjaciele i znajomi w tym Monique, Andrzej i Helena Mańkowscy. Przygrywała kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Pani Janina sentymentalnie ale i humorystycznie wspominała swojego męża. Z dumą opowiedziała też o rękodziele swoich dzieci, wnuków i prawnuków.

Na wystawie można obejrzeć prace niemal wszystkich członków rodziny: obrazy, rzeźby, haftowane serwety, meble (np. pięknie rzeźbioną skrzynię), stroje góralskie. Tematyka prac pozostaje bardzo różnorodna, od patriotycznej, religijnej lub związanej z folklorem po zabawki dziecięce i obrazy ze Smerfami w roli głównej. Wystawę w galerii nad Pijalnią Wód będzie można oglądać do 24 stycznia 2016 r.

autor: pieninyinfo.pl

Aktualny numer

Dołącz do nas